Father Brown (TV Series)
The Ghost in the Machine (2014)
Full Cast & Crew
Directed by
Matt Carter |
Writing Credits
G.K. Chesterton | ... | (based on the character created by) |
Rachel Flowerday | ... | (developed by) and |
Tahsin Guner | ... | (developed by) |
Rachel Flowerday | ... | (by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Trudy Coleman | ... | line producer |
Sam Hill | ... | series producer |
Jonathan Phillips | ... | producer |
Will Trotter | ... | executive producer |
Music by
Debbie Wiseman |
Cinematography by
Chris Preston | ... | director of photography |
Editing by
Simon Prentice |
Casting By
Julia Crampsie | ... | (casting executive) |
Stephen Moore |
Production Design by
Francis Boyle | ||
Nick Turner |
Art Direction by
Graham Dance |
Costume Design by
Giles Gale |
Makeup Department
Rowena Dean | ... | make-up assistant |
Sarah Johnson | ... | make-up assistant (as Sarah Johnson) |
Helen Smith | ... | make-up designer |
Gail Walcott | ... | make-up assistant (as Gail Brownrigg) |
Production Management
John Burkill | ... | post-production supervisor |
Matthew Venables | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Vito Bruno | ... | third assistant director |
Alastair Duncan | ... | first assistant director |
Sarah Lucas | ... | second assistant director |
Art Department
Sally Lucas | ... | standby art director |
Ray Nolan | ... | standby art director |
Sound Department
Andrew Jones | ... | boom operator |
Andy Morton | ... | sound supervisor |
Matt Owen | ... | boom operator |
Benedict Peissel | ... | dubbing mixer |
Mark Verner | ... | foley artist |
Dave Eccleston | ... | foley mixer (uncredited) |
Benedict Peissel | ... | dubbing editor (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Max Carrington | ... | clapper loader |
Stephen Catney | ... | electrician (as Steve Catney) |
Richard Hines | ... | camera operator |
Joe May | ... | camera operator |
Steve O'Reilly | ... | gaffer |
John Slater | ... | electrician |
Bernie Totten | ... | jib operator |
Martin Warrilow | ... | first assistant camera |
Gary Moyes | ... | still photographer (uncredited) |
Casting Department
Pearl Mason-Scott | ... | casting assistant (as Pearl Scott) |
Costume and Wardrobe Department
Claire Collins | ... | costume supervisor |
Lauren Kilcar | ... | costume junior stand-by |
Laura Sutton | ... | costume stand-by |
Rosalie Tyack | ... | costume trainee |
Editorial Department
Masarat Begum | ... | assistant editor |
Ian Collins | ... | on-line editor |
Jasprit Dhaliwal | ... | post-production coordinator |
Dave Rhodes | ... | assistant editor |
Tim Savage | ... | colourist |
Location Management
Emmalene Barlow | ... | location assistant |
Ian Vasey | ... | location manager |
Music Department
Perry Montague-Mason | ... | orchestra leader (uncredited) |
Steve Price | ... | music mixer (uncredited) |
Debbie Wiseman | ... | conductor (uncredited) / orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Neil Irvine | ... | script producer |
Tina Murray | ... | continuity |
Transportation Department
Chris Ford | ... | art department driver |
Additional Crew
Helen Bater | ... | production coordinator |
Yvonne Bishop | ... | artist booker |
Tom Dodd | ... | runner |
Matthew Francis | ... | historical adviser (as Dr Matthew Francis) |
Julia Jones | ... | production accountant |
Gwilym Lloyd | ... | priest adviser (as Father Gwilym Lloyd) |
John MacDonald | ... | police adviser |
Wendy Mawson | ... | assistant accountant |
Sam Millner | ... | runner |
Ryan Moore | ... | runner |
Nikki Saunders | ... | production consultant |
Natasha Trevenna | ... | production assistant |
Andy Lawrence | ... | action car coordinator (uncredited) |