Boat Story (TV Mini Series)
Episode #1.2 (2023)
Full Cast & Crew
Directed by
Harry Williams | ... | (directed by) |
Jack Williams | ... | (directed by) |
Writing Credits
Harry Williams | ... | (written by) & |
Jack Williams | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Christopher Aird | ... | executive producer (as Chris Aird) |
Matthew Bird | ... | producer |
Tommy Bulfin | ... | executive producer for the bbc |
Nawfal Faizullah | ... | executive producer for the bbc |
Sarah Hammond | ... | executive producer |
Nadia Jaynes | ... | co-producer |
Matt Jennings | ... | associate producer |
Catriona Renton | ... | two brothers pictures: story producer |
Daniel Walker | ... | executive producer |
Harry Williams | ... | executive producer |
Jack Williams | ... | executive producer |
Music by
Dominik Scherrer | ... | (music by) |
Cinematography by
Árni Filippusson | ... | director of photography |
Editing by
Charlene Short |
Casting By
Gary Davy |
Production Design by
Scott Bird |
Art Direction by
Paul Cowell | ... | supervising art director |
Andrew Holden-Stokes |
Set Decoration by
Kaye Kent | ||
Sue Parker |
Costume Design by
John Krausa |
Makeup Department
Abbie Bingham | ... | hair artist / makeup artist |
Nic Collins | ... | hair designer / makeup designer |
Katie La Cruz | ... | hair artist / makeup artist |
Alesha Ledeatte-Williams | ... | hair artist / makeup artist |
Production Management
Louise Adamson | ... | production manager |
Katherine Bond | ... | commissioning executive for the bbc |
Eric David Garside | ... | unit manager (as Eric Garside) |
Martha Lake | ... | facility picture producer |
Emma Pike | ... | head of production: Two Brothers Pictures |
Second Unit Director or Assistant Director
Oliver Brattan | ... | third assistant director |
Tony Lucas | ... | second assistant director |
Matt Jennings | ... | first assistant director (uncredited) |
Art Department
Jason Bond | ... | prop master |
Dominic Byles | ... | standby props |
Anna Chester | ... | art department assistant |
Gavin Dickson | ... | assistant set decorator / buyer |
Nico Duncan | ... | petty cash buyer (as Nicola Duncan) |
Adam Hart | ... | scenic artist |
Jag Jhamat | ... | Assistant Graphic Designer |
Mark Jones | ... | daily dressing props |
Andrew Lamb | ... | storyboard artist |
David Mills | ... | standby props |
James Moss | ... | dressing props |
Tania Nelson | ... | Head Scenic |
Jay Pales | ... | dressing props |
Samuel Pederson | ... | graphic designer: ScreenSkills |
Zak Pennick | ... | secretary: art department |
Ashley Phocou | ... | standby art director |
Gareth Procter | ... | storeman |
Tony Rooney | ... | dressing props |
Francis Scott | ... | post graphic designer |
Fyn Smith | ... | dressing props |
Michael Smith | ... | standby carpenter |
Neil Smith | ... | dressing props: dailies |
Rachael Smith | ... | assistant art director |
Guy Spandler | ... | prop trainee |
Sound Department
George Atkins | ... | adr mixer |
Ben Collinson | ... | sound maintenance |
Lee Crichlow | ... | sound effects editor |
Gibran Farrah | ... | assistant re-recording mixer |
Will Frances | ... | adr recordist |
Miles Henry | ... | adr recordist |
Jussi Honka | ... | dialogue editor |
Niall Nelson | ... | second unit 2nd assistant sound |
Victor Oderinde | ... | sound trainee |
Simon Picken | ... | sound assistant |
James Ridgway | ... | re-recording mixer |
Blair Slater | ... | foley editor |
Will Stanton | ... | adr recordist |
Sam Stubbing | ... | facility sound producer |
Birgir Tryggvason | ... | adr recordist |
Chloe Turner | ... | foley recordist & editor |
Jonathan Wyatt | ... | sound recordist |
Special Effects by
Jason Payne | ... | armorer |
Mark Shelley | ... | armorer |
Visual Effects by
Kaitlyn Beattie | ... | visual effects producer |
Harry Byford | ... | visual effects editor |
Arda Evin | ... | sr. compositing artist |
Camille Gerstenhaber | ... | visual effects coordinator |
Ivan Grozev | ... | digital compositor |
Sam Highfield | ... | on set VFX supervisor: Vine FX |
Tully Mead | ... | visual effects coordinator |
Marcus Millichope | ... | visual effects artist |
Stefan Rachev | ... | digital compositor |
Amy Rankin | ... | visual effects |
Galina Rankova | ... | digital compositor |
Laura Usaite | ... | VFX Producer |
Stunts
Adam Bowman | ... | stunt performer |
Aidan Brindle | ... | stunt performer |
Michael Byrch | ... | stunt performer |
Steve Crawley | ... | wire supervisor |
Dan Euston | ... | stunt performer |
Elliot Murray | ... | stunt performer |
Ryan Palmer | ... | stunt performer |
Kierron Quest | ... | stunt performer |
Bob Schofield | ... | wire supervisor |
Lee Sheward | ... | stunt coordinator |
Andy Wareham | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Graham Atwell | ... | electrician |
Andy Bell | ... | gaffer |
Peter Burgoyne | ... | genny op |
Adam Cheetham | ... | key grip |
Josh Craig | ... | camera trainee: B cam |
Jason Elliot | ... | electrician |
Tom Finch | ... | first assistant: A camera |
Thomas Foster | ... | camera trainee: A cam |
Steven Gardner | ... | camera operator: "b" camera, dailies |
Edward Glendenning | ... | grip: B camera (as Ed Glendenning) |
Richard Hewitson | ... | second assistant: A camera |
Sarah Hibbert | ... | second assistant: B camera |
Stewart Holt | ... | best boy |
Matt Jopling | ... | a camera 2nd ac |
Jamie Lucas | ... | assistant grip |
Will Lyte | ... | camera operator / steadicam operator |
Darren Miller | ... | aerial camera operator |
Rob Mitchell | ... | DIT: Madcutta (as Rob Madcutta) |
Ermal Nemishi | ... | loader: camera truck |
Chris Speddings | ... | B Camera trainee: dailies |
Conor Spencer | ... | second assistant camera: dailies |
Matt Squire | ... | stills photographer: Two Brothers Pictures |
Eliot Stone | ... | first assistant: B camera |
Damon Waite | ... | Standby Rigger |
Casting Department
Alex Howes | ... | casting associate |
Dylan Stafford | ... | casting assistant |
Nicci Topping | ... | additional casting director |
Costume and Wardrobe Department
Samuel Cassidy | ... | costume standby (as Sam Cassidy) |
Sarah Hirst | ... | costume standby |
Gemma Rayner | ... | costume trainee |
Lizzie Tait | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Amy Bennett | ... | digital intermediate editor |
Aidan Farrell | ... | colourist |
Alex Howells | ... | online editor |
Sarah Hughes | ... | neg checker |
Rachael Hutchings | ... | digital intermediate editor |
Risto Kaljuvee | ... | post production coordinator |
Alexandra Karanassos | ... | pulse vfx pulls operator: picture shop |
Prince Raheem May | ... | second assistant editor |
Mandy Miller | ... | post production paperwork |
Portia Napier | ... | post producer |
Monika Radwanska | ... | first assistant editor |
Thialy Sow | ... | first assistant editor |
Elise Wallbridge | ... | pulse vfx pulls operator: picture shop |
Location Management
Jack Barrie | ... | location assistant |
Reece Churm | ... | location marshal |
Benjamin Fletcher | ... | location assistant |
David Seaton | ... | location manager |
Joe Stanton | ... | assistant location manager |
Daniel Watson | ... | location assistant |
Ross Wickison | ... | studio coordinator |
Music Department
Matt James Hill | ... | additional composer / guitar |
Rupert Hollier | ... | music supervisor |
Martin Thornton | ... | technical score assistant |
Script and Continuity Department
Millie Bloom | ... | script assistant: Two Brothers Pictures |
Sam Stockbridge | ... | script editor: Two Brothers Pictures |
Jemima Thomas | ... | script supervisor |
Additional Crew
Alexia Blohm-Pain | ... | BSL interpreter |
Josephine Bridges | ... | programme advisor |
Graeme Brown | ... | Covid-19 coordinator |
Aateka Butt | ... | payroll accountant |
Mehwish Butt | ... | production accountant |
Harry Capehorn | ... | Construction manager |
Pennie Crocker | ... | legal & business affairs: Two Brothers Pictures |
Rory Ellis | ... | production runner |
Stuart Ford | ... | Dressing Props |
Maria Gabrilatsou | ... | floor runner |
Elle Gibbs | ... | production coordinator (as Elle Crow) |
Natalie Grady | ... | dialect coach |
Nick Hayes | ... | health and safety advisor |
James Jackson | ... | legal & business affairs: Two Brothers Pictures |
Noëlle Keruzoré | ... | dialect coach |
Michael Latif | ... | chief operating officer: Two Brothers Pictures |
Henrietta Lockwood | ... | floor runner |
Fraser Warren MacLeod | ... | first assistant accountant (as Fraser Macleod) |
Peter Marsh | ... | programme advisor |
Tara Nicholson | ... | runner: ScreenSkills |
Kayleigh Platt | ... | production secretary |
Christine Quill | ... | production assistant: Two Brothers Pictures |
Paul Scott | ... | unit medic |
Get Setsy | ... | Construction |
Jake Shepherd | ... | researcher |
Dan Shepperson | ... | assistant production coordinator |
Indiana Sky | ... | in house production coordinator: Two Brothers Pictures |
Faye Sorsby | ... | petty cash assistant: ScreenSkills |
Stephen Templeton | ... | Covid-19 supervisor (as Stephen Templeton - MSYL DIP) |
Richard Wild | ... | chief meteorologist |