Directed by
John McNaughton |
Writing Credits (WGA)
Uri Dan | ... | (book) (in part) and |
Dennis Eisenberg | ... | (book) (in part) and |
Eli Landau | ... | (book) (in part) |
David Mamet | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Bostic Beard | ... | associate producer |
Fred C. Caruso | ... | producer (as Fred Caruso) |
Juanita Diana Feeney | ... | associate producer (as Juanita Diana) |
David Mamet | ... | executive producer |
Nicholas Paleologos | ... | executive producer |
Frederick Zollo | ... | executive producer |
Music by
George S. Clinton |
Cinematography by
John A. Alonzo | ... | director of photography |
Editing by
Elena Maganini |
Casting By
John Brace | ||
Linda Lowy |
Production Design by
Edward T. McAvoy |
Art Direction by
Brad Ricker |
Set Decoration by
Jan Pascale |
Costume Design by
Kimberly A. Tillman |
Makeup Department
Dalit Davidov-Pridan | ... | makeup artist: second unit, Israel (as Dalit Pridan) |
Danielle Ferraro | ... | contact lens coordinator |
Romy Fleming | ... | hair department head |
Audrey Futterman-Stern | ... | wig designer |
John E. Jackson | ... | prosthetics applicator |
Lilach Man | ... | hair assistant: second unit, Israel / makeup assistant: second unit, Israel |
Matthew W. Mungle | ... | prosthetics designer |
Lina Talmor | ... | hair assistant: second unit, Israel |
Bonnie Walker | ... | hair stylist (as Bonnie Sue Walker) / key hair stylist |
Joyce Westmore | ... | makeup artist |
Marvin G. Westmore | ... | makeup department head (as Marvin Westmore) |
Victoria Wood | ... | wig maker |
Adam Brandy | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
Eitan Alon | ... | production supervisor: second unit, Israel |
Avner Peled | ... | production manager: second unit, Israel |
Robert Rothbard | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Adam Druxman | ... | second assistant director |
Daniel Oron | ... | second assistant director: second unit, Israel |
Charles Simmers | ... | second second assistant director |
Itai Tamir | ... | first assistant director: second unit, Israel |
John Wildermuth | ... | first assistant director |
Chris F. Woods | ... | second unit director (as Christopher Francis Woods) |
Art Department
Shane L. Ashton | ... | assistant property master (as Shane Ashton) |
Craig Baron | ... | swing gang |
Mychael Bates | ... | property master |
Heidi Baumgarten | ... | buyer |
SaraJane Bos | ... | swing gang (as Sara Jane Bos) |
Paul Catapano | ... | carpenter |
Zvika Chen | ... | set decorator: second unit, Israel (as Zvika Haen) |
Molly Click | ... | art department coordinator |
Raymond Consing | ... | storyboard artist |
Mick Cukurs | ... | set designer (as Erwin 'Mick' Cukurs) |
Louise Del Araujo | ... | leadperson (as Louise del Araujo) |
David Elton | ... | on-set dresser |
Joseph C. Fama | ... | construction coordinator (as Joe Fama) |
Ted Haigh | ... | assistant art director / computer graphics designer (as Edward Newman Haigh II) |
James Harne | ... | propmaker / welder |
Boaz Katzenelson | ... | property master: second unit, Israel (as Boaz Katznelson) |
Victoria Littman | ... | art department production assistant |
Conrad Mejia | ... | additional on-set dresser |
Phoebe O'Connor | ... | swing gang |
Anthony Paronelli | ... | paint foreman |
Giora Porter | ... | set decorator: second unit, Israel |
Mark Rasmussen | ... | construction foreman |
Brent Rice | ... | set dresser |
Dennis Riewerts | ... | draper |
David Schmidt | ... | swing gang |
Michael Sexton | ... | assistant property master (as Mike Sexton) |
William Williams Sr. | ... | construction foreman |
Michael Wynands | ... | construction toolman / labor foreman |
Jeff Hay | ... | set dresser (uncredited) |
Sound Department
Gary Alexander | ... | re-recording mixer |
Stephen Grubbs | ... | supervising sound editor |
Gary L. Krause | ... | sound effects editor (as Gary Krause) |
Bennie McRae | ... | boom operator |
Shahar Moshe | ... | cableman: second unit, Israel (as Shachar Moshe) |
Yohai Moshe | ... | boom man: second unit, Israel (as Yochai Moshe) |
William Munroe | ... | utility sound |
Eric A. Norris | ... | sound effects editor |
Tami Treadwell | ... | adr recordist |
Stephan von Hase | ... | sound mixer |
Special Effects by
W. Kimball Englehart | ... | special effects foreman (as Kimball Englehart) |
Josh Hakian | ... | special effects coordinator (as Joshua Hakian) |
Visual Effects by
Chris F. Woods | ... | visual effects supervisor (as Christopher Francis Woods) |
Stunts
Mike Avery | ... | stunt player (as Michael Avery) |
Mark Chadwick | ... | stunt player |
Viktor Ivanov | ... | stunt player (as Victor Ivanov) |
Randy Johnson | ... | stunt player |
Dorenda Moore | ... | stunt player |
Caryn Mower | ... | stunt player |
Casey O'Neill | ... | stunt player (as Casey O'Neil) |
Ian Quinn | ... | stunt coordinator |
Stephen W. Schriver | ... | stunt player (as Steve Schriver) |
Mike Watson | ... | stunt player |
Camera and Electrical Department
David Aloni | ... | video assistant |
Ron Batzdorff | ... | still photographer (as Ronald Batzdorff) |
Philippe Bellaiche | ... | camera assistant: second unit, Israel |
David Berryman | ... | second assistant camera: b camera (as David 'Clean' Berryman) |
Chris Cuevas | ... | camera loader |
Avi Dassberg | ... | best boy: second unit, Israel (as Avi Dasberg) |
Paul Farley | ... | grip |
Mark Figueroa | ... | first assistant camera: "a" camera |
Jason M. Friedman | ... | additional video assistant (as Jason Friedman) |
Shay Goldberg | ... | key grip: second unit, Israel (as Shai Goldberg) |
Jeffrey Greeley | ... | camera operator: "b" camera (as Jeffrey P. Greeley) |
Sergio Gutierrez | ... | grip |
Steve Hagstrom | ... | best boy grip |
Yoni Hamenachem | ... | still photographer: second unit, Israel (as Yonny Hamenachem) |
Gary Huddleston | ... | additional camera operator: "a" camera |
Bogdan Iofciulescu | ... | technocrane operator |
Didier Koskas | ... | key grip |
Ken Metz | ... | grip |
Guy Ne'eman | ... | grip: second unit, Israel |
James P. Noble | ... | electrician (as James Noble) |
Terry O'Brien | ... | dolly grip |
Ben Ormand | ... | second assistant camera: "a" camera |
Frank Perl | ... | camera operator: "a" camera |
Dennis Rice | ... | best boy / rigging gaffer |
Udi Rimer | ... | gaffer: second unit, Israel (as Udi Rimmer) |
Gal Rimmer | ... | electrician: second unit, Israel |
Moshe Shabbat | ... | best boy: second unit, Israel (as Moshe Shabat) |
Itsik Shema | ... | generator operator: second unit, Israel |
Rami Siman-Tov | ... | first assistant camera: second unit, Israel (as Rami Siman Tov) |
Jorge Sánchez | ... | first assistant camera: "b" camera (as Jorge Sanchez) |
Lon Thompson | ... | chief lighting technician |
Larry Watson | ... | still photographer |
Kelly Way | ... | electrician |
Mark Wojciechowski | ... | grip |
Casting Department
Regan Forman | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Virginia Burton | ... | set costumer |
Cathy Crandall | ... | assistant costume designer |
Kimberly Guenther Durkin | ... | costume supervisor (as Kimberly Guenther) |
Christopher J. Kristoff | ... | costumer (as Christopher Kristoff) |
Maya Lieberman | ... | assistant costumer (as Maya Vaughan) |
Marylou Lim | ... | set costumer |
Stacey Seeds-Ferrence | ... | costumer |
Ruta Shoudenishky | ... | wardrobe mistress: second unit, Israel (as Ruta Shaudensishky) |
Editorial Department
Russell A. Bowlds | ... | post-production coordinator |
Jeff Ervin | ... | assistant editor |
Brad Alan Lewis | ... | post-production assistant |
Dennis McNeill | ... | color timer (as Denny McNeill) |
Kevin Mensching | ... | post-production assistant |
Location Management
James Gierman | ... | location consultant |
Justin Healy | ... | assistant location manager |
Tim Hillman | ... | location manager (as Timothy Hillman) |
Greg Lipari | ... | assistant location manager |
Yitzhak Shriki | ... | location manager: second unit, Israel (as Itsik Shriki) |
Music Department
George S. Clinton | ... | orchestrator |
Ray Espinola Jr. | ... | music coordinator |
Mike Flicker | ... | music editor |
Evyen Klean | ... | music supervisor |
Robert Puff | ... | music preparation |
David Sabee | ... | orchestra contractor |
Jeff Shannon | ... | music mixing assistant / music recording assistant |
John Whynot | ... | music mixer / music recordist |
Matt Friedman | ... | assistant music editor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jeanne Byrd | ... | script supervisor (as Jeanne Byrd Hall) |
Transportation Department
John Agnew | ... | driver (as John 'J.R.' Agnew) |
Mark 'Bugsy' Albertson | ... | driver (as Mark Albertson) |
Ilan Appel | ... | driver: second unit, Israel (as Iian Appel) |
Roxanne Bradbury | ... | driver (as Roxanne 'Rocky' Bradbury) |
Matthew Butcher | ... | driver: Mr. McNaughton |
Steven Butcher | ... | picture car coordinator |
Jeanne Cowan | ... | driver (as Jeanne Coway) |
Yogev Dvori | ... | driver: second unit, Israel |
Menachem Fridman | ... | driver: second unit, Israel |
Shai Hazav | ... | driver: second unit, Israel |
Ya'acov Herbert | ... | driver: second unit, Israel |
David Hernandez | ... | driver |
Kevin Hudis | ... | driver (as Kevin 'Haz-Mat' Hudis) |
Yonny Korlander | ... | driver: second unit, Israel |
John 'Hoover' Lee | ... | driver (as John Lee) |
Chaddon E. Merrick | ... | transportation captain (as Chaddon Merrick) |
Gordie Merrick | ... | transportation coordinator |
Guy Merrick | ... | driver |
Michael Merrick | ... | transportation co-captain |
Eli Mualem | ... | driver: second unit, Israel (as Eli Muallem) |
Izy Pevsner | ... | driver: second unit, Israel |
Meir Sigura | ... | transportation captain: second unit, Israel (as Meir Siguray) |
Uri Simha | ... | driver: second unit, Israel |
Michael D. Speedie | ... | driver (as Michael Speedie) |
Sandra Thomason | ... | driver |
Raymond Van Holtan | ... | driver (as Raymond Van Holten) |
Johnny Videgain | ... | driver |
Michael P. Walsh | ... | driver (as Michael Walsh) |
Additional Crew
Geneviere Anderson | ... | production assistant |
Sonny Aprile | ... | set production assistant |
Audrey Bamber | ... | assistant: Mr. Dreyfuss |
Alona Barer | ... | production coordinator: second unit, Israel |
Peter Barnett | ... | assistant accountant (as Peter J. Barnett) |
Jody Beaudin | ... | payroll accountant |
Paul Belenardo | ... | production accountant |
Patricia J. Cagle | ... | production secretary |
Tami Cassell | ... | adr loop group |
Francisco Cortés | ... | accounting clerk (as Francisco Cortes) |
Matthew Edels | ... | office production assistant (as Matt Edels) |
Louis Farah | ... | lead medic (as Louis C. Farah) |
Michael I. Freilich | ... | medical advisor |
Michelle Gold | ... | assistant director |
Bernardo Hiller | ... | dialect coach (as Bernie Hiller) |
Jesse Hove | ... | production assistant |
Aaron Huffman | ... | office production assistant |
Steve Jones | ... | stand-in: Mr. Dreyfuss |
Brian R. Keathley | ... | production assistant |
John Kettering | ... | set production assistant |
Noemi Kol | ... | production accountant: second unit, Israel |
Simone Krok | ... | production assistant: second unit, Israel |
Wayne Lamkay | ... | assistant production coordinator (as Wayne A. Lamkay) |
Linda Leinwohl | ... | set medic |
Sherisse Levy | ... | water girl: second unit, Israel |
Bryon Linville | ... | set production assistant |
Lev Mailer | ... | adr voice |
Osnat Margowsky | ... | script supervisor: second unit, Israel (as Osnat Margovsky) |
Nick Mestrundrea | ... | craft service (as Nick Mestrandrea) |
Freddy Mojica | ... | chef |
James Moran | ... | key set production assistant |
Mandy Morris | ... | production coordinator: second unit, Israel |
Larry Moss | ... | dialect coach |
Nicole Mount | ... | office production assistant |
Efrat Reissman | ... | production assistant: second unit, Israel |
Deborah Ricketts | ... | archival film researcher |
Dennis Riewerts | ... | foreman |
Phil Smith | ... | animal wrangler (as Philip G. Smith) |
Erica Stenta | ... | office production assistant |
Alex Tavis | ... | assistant: Mr. Zollo and Mr. Paleologos |
John Trujillo | ... | layout board |
Pamela Lyn Weiss | ... | assistant: Mr. McNaughton |
John West | ... | set production assistant |
Zori Yarchi | ... | runner: second unit, Israel |
Christine Zavala | ... | production coordinator |