Directed by
John Huston |
Writing Credits
James Joyce | ... | (short story) |
Tony Huston | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Helena Carroll | ... | Aunt Kate | |
Cathleen Delany | ... | Aunt Julia | |
Rachael Dowling | ... | Lily | |
Kate O'Toole | ... | Miss Furlong (as Katherine O'Toole) | |
Bairbre Dowling | ... | Miss Higgins | |
Maria Hayden | ... | Miss O'Callaghan | |
Cormac O'Herlihy | ... | Mr. Kerrigan | |
Colm Meaney | ... | Mr. Bergin | |
Ingrid Craigie | ... | Mary Jane | |
Dan O'Herlihy | ... | Mr. Brown | |
Anjelica Huston | ... | Gretta | |
Donal McCann | ... | Gabriel | |
Sean McClory | ... | Mr. Grace (as Seán McClory) | |
Frank Patterson | ... | Bartell D'Arcy | |
Marie Kean | ... | Mrs. Malins | |
Donal Donnelly | ... | Freddy Malins | |
Maria McDermottroe | ... | Molly Ivors | |
Lyda Anderson | ... | Miss Daly | |
Dara Clarke | ... | Young Lady | |
Paul Grant | ... | 1st Young Gentleman | |
Paul Carroll | ... | 2nd Young Gentleman | |
Patrick Gallagher | ... | 3rd Young Gentleman | |
Brendan Dillon | ... | Cabman | |
Redmond Gleeson | ... | Nightporter (as Redmond M. Gleeson) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Amanda Baird | ... | Young Lady (uncredited) |
Produced by
William J. Quigley | ... | executive producer |
Wieland Schulz-Keil | ... | producer |
Chris Sievernich | ... | producer |
Music by
Alex North |
Cinematography by
Fred Murphy | ... | director of photography |
Editing by
Roberto Silvi |
Casting By
Nuala Moiselle |
Production Design by
Stephen B. Grimes | ... | (as Stephen Grimes) |
J. Dennis Washington | ... | (as Dennis Washington) |
Set Decoration by
Josie MacAvin |
Costume Design by
Dorothy Jeakins |
Makeup Department
Fern Buchner | ... | makeup designer |
Anthony Cortino | ... | hair designer |
Louise Dowling | ... | hair stylist |
Anne Dunne | ... | hair stylist: second unit |
Keis Maes | ... | makeup artist |
Christopher Shihar | ... | hair stylist |
Production Management
Tom Shaw | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Gay Brabazon | ... | second assistant director: second unit |
John 'Joe' Brooks | ... | second assistant director |
Seamus Byrne | ... | first assistant director: second unit |
John Halpin | ... | trainee assistant director: second unit |
Hugh Linehan | ... | trainee assistant director: second unit |
Rosemary Morton | ... | trainee assistant director: second unit |
Tom Shaw | ... | first assistant director |
Art Department
Tommy Bassett | ... | construction manager: second unit |
Maurice G. Beaudoin | ... | laborer |
Robert A. Blackburn | ... | carpenter foreman |
Robert Calvert | ... | property maker |
Richard Cramer | ... | carpenter |
Paddy Dunne | ... | painter |
Cos Egan | ... | props: second unit |
Lee E. Ewing Jr. | ... | property maker |
Candy Flanagin | ... | construction coordinator |
Scott Hall | ... | set painter |
Jaymes Hinkle | ... | scenic sign painter |
Joseph E. Hubbard | ... | assistant art director (as Joe Hubbard) |
Phil Hurst | ... | property assistant |
Philip C. Hurst | ... | greensman |
George Joyce | ... | carpenter: second unit |
Jimmy Kavanagh | ... | drapes |
Robert Kramer | ... | plasterer |
Wayne Mallory | ... | propmaker foreman (as Wayne Moseley) |
Sam Mendoza | ... | property maker |
Sunny Mulligan | ... | property buyer: second unit |
Barbara Murphy | ... | key set painter |
William Powley | ... | paint foreman |
Clayton Reynolds | ... | property maker |
Roberto Ruiz | ... | laborer |
Bobby Scott | ... | painter |
Alex Scutti Jr. | ... | plaster foreman (as Alexander Scotti III) |
Tom Shaw Jr. | ... | property master |
Edward Terry | ... | carpenter |
Robert Winiger | ... | carpenter |
Arden Gantly | ... | assistant art director (uncredited) |
Sound Department
John Asman | ... | re-recording mixer |
Gregg Barbanell | ... | foley artist |
Chuck Blecka | ... | assistant sound editor |
Margaret Duke | ... | sound: documentary crew |
Robert W. Glass Jr. | ... | re-recording mixer |
Marvin I. Kosberg | ... | sound editor / supervising sound editor |
Walt Martin | ... | sound: documentary crew |
James E. Nownes | ... | sound editor |
Anthony Palk | ... | foley editor |
Bill Randall | ... | second boom operator (as Bill Randall Jr.) |
William Randall | ... | sound mixer (as Bill Randall) |
Don Sanders | ... | sound: documentary crew |
David Stafford | ... | first boom operator |
Special Effects by
Candy Flanagin | ... | special effects |
Maurice Foley | ... | special effects supervisor: second unit |
Robert Calvert | ... | special effects (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Alan Butler | ... | clapper loader: second unit |
Grant Cameron | ... | assistant camera: Ireland |
Louis Conroy | ... | gaffer: second unit |
Paddy Corcoran | ... | rigger: second unit |
Michael Coulter | ... | camera operator: Ireland |
Stuart Cropley | ... | electrician (as Stuart E. Cropley) |
Noel Cullen | ... | electrician: second unit |
David Dubois | ... | best boy / electrician |
François Duhamel | ... | still photographer |
Brad Edmiston | ... | first assistant camera |
Todd Griffith | ... | best boy grip |
Derek Hate | ... | generator operator |
Rick Herres | ... | grip |
Pascal Jones | ... | rigger: second unit |
Ian Kincaid | ... | gaffer |
Kim Kono | ... | electrician |
Bill Levins | ... | electrician: second unit |
Walt Martin | ... | camera operator: documentary crew |
Michael McGrath | ... | still photographer |
John Murphy | ... | camera grip: second unit |
Randy Nolen | ... | camera operator |
Paul Prince | ... | second assistant camera |
Lisa Rinzler | ... | camera operator: documentary crew |
Philip Sloan | ... | key grip |
Des Whelan | ... | focus puller: second unit |
Casting Department
Peggy Weber | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Jennifer Butler | ... | costumer: women |
Delbert Grant | ... | costumes: in-house |
Marilyn Matthews | ... | ladies' costumer |
John McDonald | ... | costumer: men |
Jennifer L. Parsons | ... | costume supervisor |
Maeve Paterson | ... | wardrobe mistress |
Robert Pecina | ... | costumer: men |
Nava R. Sadan | ... | costumes: in-house |
Editorial Department
Ray Morfino | ... | color timer |
Music Department
Richard Bronskill | ... | orchestrator |
Leonard A. Engel | ... | music recording engineer (as Len Engel) |
Eily O'Grady | ... | music coach: piano |
Ken S. Polk | ... | music re-recording mixer |
Ann Stockton | ... | musician: solo harp |
Dan Wallin | ... | music recording engineer |
Kenneth Wannberg | ... | music editor |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist (uncredited) |
Script and Continuity Department
Karen Golden | ... | script supervisor |
Transportation Department
Ronnie Baker | ... | transportation coordinator |
Robert D. Benton | ... | driver |
Tom Brodie | ... | construction driver: second unit |
Colin Duffin | ... | unit driver |
Additional Crew
Nestor Alban | ... | head tailor |
Sheila Barr | ... | publicist |
Joan Bennett | ... | production secretary |
Mary Carroll | ... | production secretary |
Vicky Dennison | ... | cutter-fitter: ladies |
Bruce Feldman | ... | publicist |
Ciara J. Fenton | ... | film accountant |
Judy Flanagan | ... | craft service |
Tzetzi Ganev | ... | cutter-fitter: ladies |
Paul Gleason | ... | choreographer |
Clive Hart | ... | literary advisor: James Joyce estate |
Kathy Knapton | ... | assistant accountant |
Marilyn La Salandra | ... | assistant: Mr. Huston |
Ben Levy | ... | publicist |
Niall McQuillan | ... | film accountant |
Paul Myler | ... | film accountant: second unit |
Ann Shaw | ... | production coordinator |
Molly Shaw | ... | office assistant |
Lilyan Sievernich | ... | director: documentary crew |
Garrison Singer | ... | production accountant |
Ian Abercrombie | ... | adr loop group (uncredited) |
Melissa Smith | ... | director of studio operations (uncredited) / sales and marketing coordinator (uncredited) / sales department: original staff (uncredited) |
Thanks
Maricela Hernandez | ... | dedicatee (as Maricela) |