Directed by
Mark Steven Johnson |
Writing Credits (WGA)
Mark Steven Johnson | ... | (screenplay) |
John Irving | ... | (novel) (suggestion) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
John Baldecchi | ... | executive producer |
Roger Birnbaum | ... | producer |
Howard Ellis | ... | associate producer |
Billy Higgins | ... | co-producer |
Laurence Mark | ... | producer |
Music by
Marc Shaiman |
Cinematography by
Aaron Schneider | ... | director of photography (as Aaron E. Schneider) |
Editing by
David Finfer |
Production Design by
David Chapman |
Art Direction by
Dennis Davenport |
Set Decoration by
Carolyn 'Cal' Loucks | ... | (as Carolyn A. Loucks) |
Costume Design by
Betsy Heimann | ||
Abram Waterhouse |
Makeup Department
Steve Artmont | ... | makeup: second unit |
David R. Beecroft | ... | hair stylist |
Marilyn Terry | ... | makeup artist |
Linda Trainoff | ... | hair stylist: second unit |
Sheryl Ptak | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
Billy Higgins | ... | unit production manager |
Lee R. Mayes | ... | unit production manager: second unit |
Brian Leslie Parker | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Carla Bowen | ... | second assistant director: second unit |
Howard Ellis | ... | first assistant director |
Mickey Gilbert | ... | second unit director |
Tom Quinn | ... | second assistant director |
Michele Rakich | ... | second second assistant director |
Glenn R. Wilder | ... | second unit director |
Derek Filiatrault | ... | daily trainee assistant director (uncredited) |
Robin M. Reelis | ... | third assistant director: second unit (uncredited) |
Bob Warwick | ... | trainee assistant director (uncredited) |
Art Department
Gregory Bolton | ... | art director: second unit |
Carlos Caneca | ... | leadman |
Ken Clark | ... | property master |
Danielle Fleury | ... | assistant set decorator |
Bill Iiams | ... | construction coordinator: second unit (as Bill Liams Sr.) |
Henry Ilola | ... | construction coordinator |
Tim Murton | ... | scenic artist |
Candace Oberholtzer | ... | assistant art director |
Joseph G. Pacelli Jr. | ... | set decorator: second unit |
Mark Rasmussen | ... | general foreman: second unit |
David Ritchie | ... | assistant property master |
Bob Chaisson | ... | set dresser (uncredited) |
Teresita Doucet | ... | set dresser (uncredited) |
Jason E. Hamilton | ... | set dresser (uncredited) |
Wayne Jacques | ... | set dresser (uncredited) |
Janet Kusnick | ... | storyboard artist (uncredited) |
Anastasia Masaro | ... | second assistant art director (uncredited) |
Michael Shocrylas | ... | assistant art director (uncredited) |
Sound Department
Jim Borgardt | ... | adr supervisor (as James Borgardt) |
Allan Bromberg | ... | adr editor (as Alan Bromberg) |
Gregory Martin Clayton | ... | boom operator (as Greg Clayton) |
Valerie Davidson | ... | foley supervisor |
Dane A. Davis | ... | supervising sound editor |
Barbara Delpuech | ... | assistant sound editor (as Barbara S. Way) |
Don Digirolamo | ... | re-recording mixer |
Hank Garfield | ... | sound mixer: second unit |
Glen Gauthier | ... | production sound mixer |
Gary Gegan | ... | re-recording mixer |
Tom Hammond | ... | foley editor |
Matthew Iadarola | ... | re-recording mixer |
Frank Long | ... | audio engineering: digital/analog |
Yvette Marxer | ... | cable person: second unit (as Yvette Garfield) |
David McRoll | ... | assistant sound editor |
Jeff Porrello | ... | boom operator: second unit |
Charles W. Ritter | ... | dialogue editor |
Geoffrey G. Rubay | ... | sound effects editor (as Geoff Rubey) |
Steve Switzer | ... | boom operator |
Mark Yardas | ... | sound effects editor |
Gregg Barbanell | ... | foley artist (uncredited) |
Cody Dorkin | ... | adr (uncredited) |
Rudy Pi | ... | re-recording mixer (uncredited) |
Special Effects by
Ted Ross | ... | special effects supervisor |
Jason Board | ... | special effects (uncredited) |
Edward Gettis | ... | special effects technician (uncredited) |
Bob Hall | ... | on set special effects (uncredited) |
Tony Kenny | ... | special effects (uncredited) |
Arthur Langevin | ... | special effects key (uncredited) |
Rocco Larizza | ... | special effects technician (uncredited) |
Brad Larkin | ... | special effects crew (uncredited) |
Al Marangoni | ... | special effects coordinator (uncredited) |
Jeff Miller | ... | special effects foreman (uncredited) |
Jim Reischl | ... | special effects technician (uncredited) |
Lawerence Willet | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Joe Bauer | ... | visual effects supervisor: Modern Videofilm |
Rick Cortes | ... | digital artist: Modern Videofilm (as Rick Cortés) |
Brent Gilmartin | ... | digital artist: Modern Videofilm |
Annemarie Griggs | ... | visual effects producer: Modern Videofilm |
Rick Shick | ... | digital artist: Modern Videofilm |
Robert McInnis | ... | visual effects executive producer: Modern VideoFilm (uncredited) |
Sarah Moore | ... | digital compositor: Buena Vista Imaging (uncredited) |
Stunts
Tom Bishop Sr. | ... | stunt performer (as Tom Bishop) |
Randy Boliver | ... | stunt performer (as Randy Bolivar) |
Eric Bryson | ... | stunt performer |
Peter Cox | ... | stunt performer |
Tim A. Davison | ... | stunt coordinator: second unit (as Tim Davison) |
Ed Gale | ... | stunt performer |
Erin Jarvis | ... | stunt performer |
Shaun Kerr | ... | stunt performer |
C.J. Lusby | ... | stunt performer (as C.J. Fidler) |
Nick Nolan | ... | stunt performer |
Alison Reid | ... | stunt coordinator |
Bryan Renfro | ... | stunt performer |
Suzi Stingl | ... | stunt performer (as Suzi Stengl) |
Gregory J. Barnett | ... | stunts (uncredited) |
Michael T. Brady | ... | stunts (uncredited) |
Kris A. Jeffrey | ... | water safety & stunts (uncredited) |
Allan Redford | ... | stunt performer (uncredited) |
Robert C. Shannon | ... | dive supervisor (uncredited) |
Danny Wynands | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Gary A. Beaird | ... | key grip: second unit (as Gary Beaird) |
Sam Bojin | ... | best boy electric (as Samuel Bojin) |
Angelo Colavecchia | ... | camera operator |
Mark Cyre | ... | first assistant camera |
Bryan Forde | ... | chief lighting technician |
Tony Guerin | ... | camera operator: Canada, second unit |
Eric Jones | ... | underwater second assistant camera: second unit |
Alan Markfield | ... | still photographer |
Don McCuaig | ... | director of photography: second unit (as Donald M. McCuaig) |
Joseph Micomonaco | ... | second assistant camera (as Joe Micomonaco) |
Monty Montgomerie | ... | best boy grip (as Monte Montgomerie) |
Hiro Narita | ... | director of photography: second unit |
Alexandre Naufel | ... | best boy: second unit (as Alex Naufel) |
Rick Perotto | ... | first assistant camera |
Brad Peterman | ... | underwater first assistant camera: second unit |
Raman Rao | ... | gaffer: second unit |
Ron Renzetti | ... | dolly grip |
Richard Stevens | ... | first assistant camera: second unit (as Rich Stevens) |
Randy Tambling | ... | key grip (as Randal Tambling) |
Mike Thomas | ... | underwater camera operator: second unit |
A.J. Vesak | ... | camera operator: Canada, second unit |
Rocky Brown | ... | crane grip (uncredited) |
Aryn Chapman | ... | assistant camera (uncredited) |
Bruce Comtois | ... | grip: underwater unit, Los Angeles (uncredited) |
Greg Haddow | ... | electrician (uncredited) |
Maynard Harris | ... | crane technician (uncredited) |
Robert McRae | ... | gaffer: rigging (uncredited) |
Dennis J. Murphy | ... | electrician (uncredited) |
Christopher Nethercoat | ... | key rigging grip (uncredited) |
Dylan Rush | ... | set lighting: Los Angeles (uncredited) |
Lawerence Willet | ... | electrician: Nova Scotia (uncredited) |
Casting Department
Mary Gail Artz | ... | casting |
Ross Clydesdale | ... | casting: Toronto |
Barbara Cohen | ... | casting |
Barbara Harris | ... | adr voice casting |
Jane Rogers | ... | extras casting |
Juli-Ann Kay | ... | casting associate: Canada (uncredited) |
Lauren Singer | ... | casting consultant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Cori Burchell | ... | wardrobe supervisor |
Lou Decampo | ... | wardrobe master |
Gail McMullen | ... | wardrobe supervisor: second unit |
Editorial Department
Doug Caron | ... | first assistant editor: Canada (as Douglas Caron) |
Darryl Cornford | ... | apprentice film editor: Canada |
Penny Lee Hallin | ... | first assistant editor: U.S. |
Ariel Nachmann | ... | first assistant editor: avid |
David Orr | ... | color timer |
Scott Wesley Ross | ... | apprentice film editor: U.S. |
Kevin D. Ross | ... | assistant editor (uncredited) |
Location Management
Liam Kiernan | ... | assistant location manager |
Rowland Kirks | ... | location manager: second unit |
Deborah Laub | ... | location manager: second unit (as Debbie Laub) |
Byron A. Martin | ... | location manager (as Byron Martin) |
Brent Crowell | ... | assistant location manager: Nova Scotia (uncredited) |
Randy Kennedy | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Pete Anthony | ... | conductor / orchestrator |
Jeff Atmajian | ... | orchestrator |
Frank Bennett | ... | orchestrator |
Sandy De Crescent | ... | orchestra contractor (as Sandy DeCrescent) |
David De Palo | ... | scoring assistant (as David DePalo) |
Daniel DiPrima | ... | music editor: temp music (as Dan DiPrima) |
Richard Grant | ... | auricle operator |
Ralph Grierson | ... | musician: piano solos |
Artie Kane | ... | conductor |
Jo Ann Kane | ... | music preparation |
Stephanie Lowry | ... | assistant music editor (as Stephanie L. Lowry) |
Allan Mason | ... | music supervisor |
Kathy Nelson | ... | executive in charge of music: Walt Disney Motion Pictures Group |
Patrick Russ | ... | orchestrator |
Dennis S. Sands | ... | score recorded and mixed by (as Dennis Sands) |
Scott Stambler | ... | music editor |
Nick Vidar | ... | music programmer |
Tom Boyd | ... | oboe soloist (uncredited) |
Tom Brown | ... | music preparation (uncredited) |
Daniel Gold | ... | music prep (uncredited) |
Zigmund Gron | ... | music editor (uncredited) |
Jim Hoffman | ... | music preparation (uncredited) |
Steven L. Smith | ... | music preparation (uncredited) |
Sebastian Toettcher | ... | musician: cello (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Donn Wilkerson | ... | orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Mimi Wolch | ... | script supervisor |
Transportation Department
Wilfred Bell | ... | transportation coordinator |
Bill Jackson | ... | transportation captain |
Dusty Saunders | ... | transportation coordinator: second unit |
Lori Ann Bellefontaine | ... | picture car assistant (uncredited) |
Gert Gielen-MacGregor | ... | transportation (uncredited) |
Additional Crew
Petra Alexandria | ... | assistant: Mr. Mark |
Ruth Auerbach | ... | studio teacher: second unit |
Kent Belli | ... | assistant accountant: second unit |
Jack Boem | ... | production assistant |
Laurel Bresnahan | ... | studio teacher |
Sarah Campbell | ... | production assistant |
Vincent Chase | ... | drama coach |
Ian Doig | ... | animal handler |
Mark Dumas | ... | animal handler |
Greg Eby | ... | first assistant accountant |
Prudence Emery | ... | unit publicist |
JoAnne Fishburn | ... | production assistant |
Wendy Gaboury | ... | assistant accountant |
Alex Kontsalakis | ... | assistant accountant |
Eric Mansur | ... | assistant: Mr. Mark |
Deborah Marks | ... | assistant production coordinator |
Stefanie Marshall | ... | production assistant |
Bob Merrick | ... | assistant production coordinator: second unit |
Megan Moran | ... | assistant: Mr. Baldecchi |
Abraham Park | ... | post-production accountant |
George Patterson | ... | production coordinator: second unit |
Susan Phillips | ... | production coordinator |
Brian Rankel | ... | assistant: Mr. Johnson |
Nina Saxon | ... | title designer: New Wave Entertainment |
Margaret L. Schlaifer | ... | studio teacher: second unit |
Susanne Schlomer | ... | assistant to the producer (as Suzanne Schlomer) |
Simone Stock | ... | assistant: Mr. Johnson (as Simone Marie Stock) |
Elaine Thurston | ... | production accountant |
Barry F. Walsh | ... | assistant accountant (as Barry Walsh) |
Bob Warwick | ... | production assistant (as Robert Warwick) |
Marlena Wilkens | ... | assistant: Mr. Birnbaum |
Sean Yeomans | ... | assistant production coordinator |
David Zerr | ... | assistant: Mr. Baldecchi |
Bohnie Avanzino | ... | title designer: New Wave Entertainment (uncredited) |
William Flower | ... | assistant marine coordinator (uncredited) |
Traci Hainsworth | ... | production resources (uncredited) |
Paul Hiscock | ... | fourth assistant director: stunt unit (uncredited) |
Peter Hollocker | ... | production assistant (uncredited) |
Alan Jacques | ... | projectionist (uncredited) |
Mark McLean | ... | office production assistant (uncredited) |
Matthew H. O'Connor | ... | dive coordinator (uncredited) |
David Orr | ... | producer asst: John Baldecchi (uncredited) |
Ben Schoen | ... | end titles: Scarlet Letters (uncredited) |
Darren Winter | ... | security coordinator (uncredited) |