Directed by
Marco Kreuzpaintner |
Writing Credits (in alphabetical order)
Norbert Eberlein | ||
Marco Kreuzpaintner | ... | (created by) |
Sarah Wallers |
Cast (in credits order)
Jannis Niewöhner | ... | Beat | |
Karoline Herfurth | ... | Emilia | |
Christian Berkel | ... | Richard Diemer | |
Alexander Fehling | ... | Philipp Vossberg | |
Hanno Koffler | ... | Paul | |
Waldemar Kobus | ... | Korsch | |
Ludwig Simon | ... | Janik | |
Karl Markovics | ... | Dr. Brandt | |
Malik Bitko | ... | Junis | |
Claudia Michelsen | ... | Karen Eckert | |
Carlo Ljubek | ... | Miss Sundström | |
Svenja Jung | ... | Nani | |
Anna Bederke | ... | Lina | |
Oliver Bigalke | ... | Oleg (as Oli Bigalke) | |
David Bredin | ... | Ingo | |
Thekla Reuten | ... | Luna Schouten | |
Nina Gummich | ... | Janine | |
Frederik Stein | ... | Jonathan | |
Ivan Shvedoff | ... | Igor | |
Gerd Klotzek | ... | Older Man | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Dylan Jones | ... | Older Man (voice) |
Produced by
Pierre Ellul | ... | line producer: MT |
Willi Geike | ... | producer |
Lothar Hellinger | ... | producer |
Dan Maag | ... | producer |
Mark Nolting | ... | line producer |
Editing by
Johannes Hubrich | ||
Alexander Murygin | ... | co-editor |
Casting By
Anna-Lena Slater | ||
Daniela Tolkien |
Set Decoration by
Theresia Anna Ficus |
Makeup Department
Stuart Szymanski | ... | prosthetics sculptor |
Production Management
Anika Psaila Savona | ... | production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Pierre Ellul | ... | first assistant director: MT |
Nico Markert | ... | crowd marshall |
Art Department
Anna Jarocka | ... | assistant production designer / set designer |
Sound Department
Achim Hoffmann | ... | sound |
Mario Hubert | ... | dialogue editor / sound designer |
Christoph Merkele | ... | re-recording mixer |
Heiko Müller | ... | re-recording mixer: deliveries / sound postproduction manager |
Benjamin Schäfer | ... | adr editor / adr recordist |
Questar Welsh | ... | re-recording mixer (english version) |
Uwe Zillner | ... | foley artist / foley recordist |
Special Effects by
Stuart Szymanski | ... | special effects sculptor |
Visual Effects by
Paul Andexel | ... | digital intermediate producer: ARRI Mitte Berlin |
Benjamin Aulinger | ... | digital compositor: RISE Visual Effects Studios |
Christopher Chaber | ... | visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios |
Philipp Danner | ... | lead compositor: RISE Visual Effects Studios |
Tim Emeis | ... | digital compositor: RISE Visual Effects Studios |
Roderick Freidrich | ... | cg artist: RISE Visual Effects Studios |
Mathias Herbster | ... | cg artist: RISE Visual Effects Studios |
Korbinian Hopfner | ... | fx supervisor: RISE Visual Effects Studios |
Doris Huber | ... | visual effects producer: RISE Visual Effects Studios |
Guido Kirsch | ... | digital compositor: RISE Visual Effects Studios |
Oliver Markowski | ... | cg supervisor: RISE Visual Effects Studios |
Dirk Mauche | ... | cg artist: RISE Visual Effects Studios |
Frieda Oberlin | ... | head of production |
Philipp Orgassa | ... | digital colorist |
Paul Poetsch | ... | digital compositor: RISE Visual Effects Studios |
David Salamon | ... | lidar scanning supervisor: RISE Visual Effects Studios |
Abraham Schneider | ... | systems administrator: RISE Visual Effects Studios |
Shayan Sharegh | ... | digital compositor: RISE Visual Effects Studios |
Romain Sontag | ... | matchmove artist: RISE Visual Effects Studios |
Dominik Trimborn | ... | visual effects supervisor: RISE Visual Effects Studios |
Christian Tröger | ... | conform and finishing artist |
Daniel Witt | ... | lidar scanning technician: RISE Visual Effects Studios |
Alexander Wlk | ... | visual effects coordinator: RISE Visual Effects Studios |
Amon Aleme Selassie | ... | digital intermediate engineer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Samuel Andert | ... | additional digital imaging technician |
Timo Andert | ... | digital imaging technician |
Florian Emmerich | ... | B-Cam and Steadicam Operator / director of photography: second unit |
Daniel Erb | ... | assistant camera: additional / camera operator: additional |
Norwin Hatschbach | ... | drone camera operator |
Timon Koch | ... | additional qtake operator |
Stephan Kuch | ... | qtake operator |
Aerial Malta | ... | drone Operator |
Stefan Müller | ... | aerial camera operator |
Felix Gunter Rauch | ... | additional digital imaging technician (as Felix Rauch) |
Stefan Sosna | ... | additional operator "b" camera, additional steadicam operator |
Carlo Strobel | ... | video assist |
Robert Wedemeyer | ... | key grip |
Eric Zimmermann | ... | qtake operator: additional |
Costume and Wardrobe Department
Alexandra Hannemann | ... | key costumer |
Ronni Schwenk | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Simon Dopslaf | ... | assistant editor |
Laura Funck | ... | first assistant editor |
Felix Gunter Rauch | ... | colorist: dailies |
Zwi Zausch | ... | assistant editor |
Location Management
Gerard Caruana | ... | location manager |
Additional Crew
Grit Belitz | ... | health & safety coordinator |
Nicholas Corda | ... | american english script adapter |
Matthias Grundmann | ... | legal counsel: Pantaleon |
Rabeah Hinrichs | ... | payroll accountant |
Fleur Sarinah Dijksoorn | ... | Location assistant |
Stefan von Moers | ... | legal counsel: Pantaleon |
Magnus Bimberg | ... | financial controller (uncredited) |