Storm of the Century (TV Mini Series)
Episode #1.1 (1999)
Full Cast & Crew
Directed by
Craig R. Baxley |
Writing Credits (in alphabetical order)
Stephen King | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Produced by
Thomas H. Brodek | ... | producer |
Mark Carliner | ... | executive producer |
Alex Coppola | ... | assistant producer (as Alex Pugmire) |
Bruce Dunn | ... | associate producer |
Stephen King | ... | executive producer |
Robert F. Phillips | ... | line producer |
Music by
Gary Chang |
Cinematography by
David Connell |
Editing by
Sonny Baskin |
Casting By
Lynn Kressel |
Production Design by
Craig Stearns |
Art Direction by
Dennis Davenport | ||
Randy Moore |
Set Decoration by
Gordon Sim |
Costume Design by
Linda Kemp | ... | (as Lynda Kemp) |
Makeup Department
Joe Colwell | ... | special makeup effects artist |
François Dagenais | ... | location makeup effects (as Francois Dajienais) |
David Dupuis | ... | key makeup artist |
Paul R.J. Elliot | ... | key hair stylist (as Paul Elliot) |
Ned Neidhardt | ... | hair technician: Steve Johnson's XFX |
Katherine Southern | ... | key makeup artist |
Production Management
Terry Gould | ... | production manager |
Ned Kopp | ... | production manager: San Francisco |
Miguel Ángel Poveda | ... | post-production supervisor |
Valley Via Reseigne | ... | production manager: Maine |
Second Unit Director or Assistant Director
Brian Backman | ... | trainee assistant director |
Jennifer Deathe | ... | second assistant director |
Patrick James Diaz | ... | trainee assistant director |
Krista Dutton | ... | assistant director |
Kate Eisemann | ... | second assistant director |
D. Joanne Malo | ... | second assistant director: second unit |
Andrew Shea | ... | first assistant director |
David Till | ... | second assistant director |
Kate Weiss | ... | second second assistant director |
Art Department
Rob Bonney | ... | head carpenter |
Ken Clark | ... | property master |
Paul Greenberg | ... | graphic designer |
James Halpenny | ... | construction coordinator (as Jim Halpenny) |
Wayne Jacques | ... | set dresser |
Robert E. Knight | ... | scenic supervisor |
Mark Kowalsky | ... | greens keeper |
Peter Legault | ... | carpenter |
Rick Newsome | ... | storyboard artist |
Eugene Pope | ... | carpenter |
Kenneth Salter | ... | construction location foreman |
Will Scheck | ... | key greensperson |
Kevin Sciotto | ... | scenic foreman |
Jim Scott | ... | carpenter |
Michael Shocrylas | ... | set designer |
Keith Sly | ... | set decoration leadman |
Robert S. Smith | ... | assistant head carpenter |
Richard M. Snider | ... | key greens |
Theodore Suchecki | ... | propmaker |
Peter Wilcox | ... | carpenter |
Dan Wladyka | ... | art director: snow unit (as Daniel Wladyka) |
Ron Yates | ... | set designer |
Sound Department
Gary Alexander | ... | re-recording mixer |
Rick Ash | ... | re-recording mixer |
Peter Austin | ... | dialogue editor |
Benjamin Beardwood | ... | dialogue editor |
Mark DeSimone | ... | vo mixer |
Joe Earle | ... | sound effects editor (as Joseph H. Earle Jr.) |
Andrew Ellerd | ... | sound effects editor |
Dennis Gray | ... | dialogue editor |
Barbara Issak | ... | dialogue editor |
Kenneth L. Johnson | ... | sound effects editor |
Bradley C. Katona | ... | sound effects editor |
Gary L. Krause | ... | sound effects editor (as Gary Krause) |
David Lee | ... | sound mixer |
Paul Longstaffe | ... | dialogue editor |
David Melhase | ... | adr editor |
Patricia Nedd | ... | foley artist |
Brian Thomas Nist | ... | sound effects editor |
Eric A. Norris | ... | sound effects editor |
Ralph Osborn | ... | dialogue editor (as Ralph Osborn III) |
Nancy Parker | ... | foley artist |
Richard Taylor | ... | supervising sound editor |
Peter Bettendorff | ... | sound mixer (uncredited) |
Special Effects by
Warren Appleby | ... | special effects technician |
Damian Fisher | ... | mold maker |
William 'Billy Jack' Jakielaszek | ... | special effects technician |
Michael Kavanagh | ... | special effects coordinator |
Mike Kavanagh | ... | special effects technician |
Walter Klassen | ... | animatronics: cane |
Mark Lawton | ... | special effects supervisor |
Derek Liscoumb | ... | special effects technician |
John MacGillivray | ... | key special effects |
John R. McConnell | ... | compositor: XFX Inc. |
Michael O'Brien | ... | mold department: Steve Johnson's XFX Inc. |
Troy Rundle | ... | key snow effects |
Jeff Skochko | ... | special effects technician |
Kent Wilson | ... | creature shop |
Visual Effects by
Chris Bond | ... | compositor |
Steve Bowen | ... | colorist (as Steven Bowen) |
Moose Enright | ... | Electrical Best Boy Miniatures |
Conny Fauser | ... | digital compositor |
Lucy Hofert | ... | visual effects co-supervisor |
Danny Mudgett | ... | digital compositor |
Cristin Pescosolido | ... | digital compositor |
Chris Ryan | ... | digital compositor |
Robert Scifo | ... | visual effects matte artist |
Nelson Sepulveda | ... | digital compositor |
Boyd Shermis | ... | visual effects supervisor |
David Stump | ... | miniatures director of photography |
Wayne Baker | ... | camera operator (uncredited) |
Stunts
Craig Baxley Jr. | ... | stunt performer / stunts |
Matt Birman | ... | stunt performer |
Shelley Cook | ... | stunt performer |
Rick Forsayeth | ... | stunt coordinator |
Norman Howell | ... | stunts |
Danny Lima | ... | stunts |
Steve Lucescu | ... | stunt rigger |
Edward A. Queffelec | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Eric Bartsch | ... | dolly grip |
Mark J. Casey | ... | electrician |
Angelo Colavecchia | ... | camera operator |
John Curry | ... | set electrician |
Tom Dean | ... | electrician |
Tim Driscoll | ... | grip |
William Engel | ... | grip |
John Ferguson | ... | gaffer |
Dylan Goss | ... | aerial camera operator (as Dylan M. Gross) |
Bruce Macaulay | ... | still photographer |
Mark Manchester | ... | key grip |
Roger Marbury | ... | electrician |
Alan Millar | ... | electrician |
Malcolm Nefsky | ... | best boy grip |
David Norris | ... | camera operator: Wescam camera |
Brian A. Pitts | ... | set electrician |
Michael E. Satrazemis | ... | camera operator (as Mike Satrazemis) |
Tracy Shaw | ... | key rigging grip |
Stephen Spurrell | ... | rigging gaffer |
Davidson Tate | ... | key rigging gaffer: Toronto |
Dick Tummel | ... | director of photography: second unit |
James C. Udel | ... | dive grip (as Jimi Udel) |
Christopher Warren | ... | rigging best boy electric (as Chris Warren) |
Casting Department
Ross Clydesdale | ... | casting: Toronto |
Debra Lord Cooke | ... | local casting (as Dee Cooke) |
Marcia DeBonis | ... | local casting |
Juli-Ann Kay | ... | casting associate: Toronto |
Costume and Wardrobe Department
Lou Decampo | ... | wardrobe master (as Lou DeCampo) |
Loreen Lightfoot | ... | costume cutter/stitcher |
Sharon McDonell | ... | wardrobe assistant |
Kathleen Meade | ... | wardrobe assistant |
Sheila E. Pruden | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Spiro Carras | ... | assistant editor (television version) |
Darren Frankel | ... | executive in charge of post-production |
Ron Wisman Jr. | ... | assistant editor |
Valance Eisleben | ... | high definition editorial services (uncredited) |
Location Management
Neil Lumlock | ... | location manager |
Mark McFadden | ... | assistant location manager |
Music Department
Todd Hayen | ... | conductor |
Frank Macchia | ... | orchestrator |
Sherry Whitfield | ... | music editor |
Script and Continuity Department
Kathryn Buck | ... | script supervisor |
Transportation Department
Doug Dovichi | ... | transportation captain |
Norm Henderson | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Paul Baxley | ... | director: flying sequence |
Bill Bence | ... | unit publicist |
Laurel Bresnahan | ... | studio teacher |
Sandra Davey | ... | production accountant |
Krista Dutton | ... | set trainee |
Craig Goodwill | ... | assistant to director |
Mark Gutmann | ... | production assistant |
Dawn Jeffory | ... | acting coach: children (as Dawn Jeffory-Nelson) |
Alex Kontsalakis | ... | second assistant accountant |
Douglas W. McHenry | ... | post-production accountant |
Louise Muskala | ... | assistant: Mr. Carliner, Mr. Brodek |
Joanne Oboyski | ... | asst. production coordinator |
Angela Quiles | ... | production coordinator: Maine |
Giancarlo J. Sini | ... | production controller: Maine |
Helene C. Valinsky | ... | production coordinator (as Helene Valinsky) |
Lynnanne Zager | ... | voices |
Robert 'Bobby Z' Zajonc | ... | aerial coordinator |
Stacie Carroll | ... | set tutor (uncredited) |
Nick Kontsalakis | ... | first assistant accountant (uncredited) |