Band of Brothers (TV Mini Series)
Points (2001)
Full Cast & Crew
Directed by
Mikael Salomon |
Writing Credits
Stephen Ambrose | ... | (based on the book by) (as Stephen E. Ambrose) |
Erik Jendresen | ... | (written by) and |
Erik Bork | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Stephen Ambrose | ... | co-executive producer (as Stephen E. Ambrose) |
Erik Bork | ... | supervising producer |
Terri Depaolo | ... | associate producer |
Bruce Everett | ... | co-producer |
Billy Fox | ... | co-producer |
Gary Goetzman | ... | co-executive producer |
Tom Hanks | ... | executive producer |
Erik Jendresen | ... | supervising producer |
Eugene Kelly | ... | co-producer (as Gene Kelly) |
Mary Richards | ... | producer |
Ivan E. Schwarz | ... | co-producer (as Ivan Schwarz) |
Steven Spielberg | ... | executive producer |
Tony To | ... | co-executive producer |
Music by
Michael Kamen | ... | (music by) |
Cinematography by
Joel Ransom | ... | director of photography (as Joel J. Ransom) |
Editing by
Oral Norrie Ottey | ... | (edited by) |
Casting By
Meg Liberman | ... | (as Liberman) |
Cami Patton | ... | (as Patton) |
Production Design by
Anthony Pratt |
Art Direction by
Don Dossett | ... | supervising art director |
Kevin Phipps | ||
Alan Tomkins | ... | senior art director |
Set Decoration by
Malcolm Stone |
Costume Design by
Anna B. Sheppard | ... | (as Anna Sheppard) |
Makeup Department
Rebecca Cole | ... | hair assistant / makeup assistant |
Hanna Coles | ... | hair stylist / makeup artist |
Daniel Parker | ... | makeup designer / prosthetics designer |
Paula Price | ... | hair stylist / makeup artist |
Nikita Rae | ... | chief hair stylist: crowd / chief makeup artist: crowd |
Natalie Reid | ... | assistant makeup artist |
Helen Smith | ... | chief makeup & hair artist |
Liz Tagg | ... | hair designer / makeup designer |
Barbara Taylor | ... | hair stylist / makeup artist |
Phil Jones | ... | prosthetic technician (uncredited) |
Production Management
Lee Alliston | ... | unit manager |
Bernard Bellew | ... | unit production manager |
Leonhard Gmür | ... | production manager: Switzerland |
Jeremy Johns | ... | co-unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Chris M. Allport | ... | second unit director |
Tamana Bleasdale | ... | third assistant director |
Stephan Burgi | ... | assistant director: Switzerland |
Heinz Dill | ... | assistant director: Switzerland |
Nathan Holmes | ... | third assistant director |
Ben Howarth | ... | second assistant director |
Christopher Newman | ... | first assistant director (as Chris Newman) |
Alex Oakley | ... | third assistant director (as Alexander Oakley) |
Samar Pollitt | ... | assistant director: additional crowd (as Sam Pollit) |
Sue Wood | ... | crowd assistant director |
Alice Haswell | ... | Crowd 3rd Assistant Director (uncredited) |
Art Department
Dominic Ackland-Snow | ... | supervising carpenter |
Alex Aitken | ... | plasterer (as Alex Aiken) |
Steve Alder | ... | carpenter |
Nicholas Alderton | ... | rigger |
John Allenby | ... | property master |
Karl Apsey | ... | carpenter |
Lee Apsey | ... | supervising carpenter |
Terry Apsey | ... | construction coordinator |
Barry Arnold | ... | dressing propman |
Christopher Arnold | ... | dressing propman (as Chris Arnold) |
Derek Atherton | ... | special props storeman |
Lawrie Ayres | ... | dressing propman |
Will Ayres | ... | stand-by propman |
Geoff Bacon | ... | plasterer |
Anthony Baker | ... | carpenter |
Geoff Ball | ... | carpenter |
David Banks | ... | greens person |
John Bastin | ... | carpenter |
Franz Bauer | ... | props buyer: Swiss unit |
Les Beaver | ... | rigger |
Ernie Bell | ... | painter |
Perry Bell | ... | stand-by painter |
Alice Biddle | ... | art department assistant |
Sean Bird | ... | plasterer |
Peter Black | ... | supervising plasterer |
Walter Blanchett | ... | plasterer |
Jim Block | ... | plasterer |
Dennis Bovington | ... | carpenter |
Guy Bradley | ... | draughtsman |
Alan Brooks | ... | supervising carpenter |
Barry Brown | ... | chargehand rigger |
Chris Brown | ... | carpenter |
Warren Browne | ... | carpenter (as Warren Brown) |
Dean Budd | ... | painter |
Richard Burnett | ... | carpenter |
Antonio Caccavale | ... | painter |
Barry Cahill | ... | painter |
Joe Cassar | ... | carpenter |
Steve Challis | ... | rigger |
John Chambers | ... | stagehand |
Colin Clarke | ... | carpenter / rigger |
Gerry Collar | ... | stagehand |
Peter Collins | ... | carpenter |
Rory J. Collins | ... | art department runner (as Rory Collins) |
Brian Cooper | ... | plasterer |
Guy Cope | ... | stagehand |
Hillery Cope | ... | construction buyer |
Steven Corke | ... | carpenter (as Steve Corke) |
Nigel Crafts | ... | carpenter |
Allan Croucher | ... | hod plasterer |
Peter Croucher | ... | plasterer |
Mick Davis | ... | carpenter |
Roy Davis | ... | dressing propman |
Derek Dawson | ... | carpenter |
Richard Denyer | ... | carpenter |
Peter Desouza | ... | carpenter (as Peter Desouza) |
Reto Digonzelli | ... | carpenter: Swiss unit |
Andy Dixon | ... | carpenter |
Stephen Dobric | ... | stand-by art director |
Helen Dolan | ... | assistant production buyer |
Antonio Calvo Domínguez | ... | junior draughtsman (as Antonio Calvo Dominguez) |
Tony Donn | ... | rigger |
Clive Drinkall | ... | stagehand |
Gary Dyer | ... | stagehand |
Keith Dyett | ... | carpenter |
Martin Dörfler | ... | art director: Swiss unit |
Dael Ede | ... | stagehand |
Steve Ede | ... | carpenter |
Lee Edwards | ... | carpenter |
Stephen Eels | ... | carpenter |
Michael J. Eley | ... | carpenter (as Mick Eley) |
Clifford Etheridge | ... | plasterer (as Cliff Etheridge) |
Danny Evans | ... | dressing propman |
Jon Fauvre | ... | construction assistant: Swiss unit |
Garry Fisher | ... | carpenter (as Gary Fisher) |
John Foley | ... | stagehand |
Jay Folly | ... | greens person (as Jason Folly) |
Malcolm Foster | ... | wood machinist |
Joe Fox | ... | carpenter |
John Fox | ... | dressing propman |
Richard Fox | ... | carpenter |
Andy Frewin | ... | carpenter |
Anthony Fryer | ... | dressing propman |
Harold Fryer | ... | propmaker |
David Fullbrook | ... | plasterer |
Steve Furneaux | ... | carpenter |
Barry Gates | ... | chargehand dressing propman |
Karl George | ... | wood machinist |
Colin Gibbs | ... | construction welder |
David Gibson | ... | carpenter |
Carmila Gittens | ... | art department coordinator (as Carmilla Gittens) |
Clive Goble | ... | chargehand rigger (as Clive Gobble) |
Brian Gooch | ... | stagehand |
Gavin Gordon | ... | chargehand carpenter |
Christopher Gough | ... | chargehand rigger |
Todd Grange | ... | painter |
John Greaves | ... | storyboard artist |
Berni Griffy | ... | plasterer |
Stéphane Guillemot | ... | dressing propman |
Fred Gunning | ... | carpenter |
Ernie Hall | ... | plasterer |
Les Hall | ... | carpenter (as Leslie Hall) |
Thomas Halmschlag | ... | construction assistant: Swiss unit |
Ralf Hammann | ... | carpenter: Swiss unit |
Charles Hammett | ... | carpenter |
Louise Hanks | ... | construction office assistant |
Scott Hanlon | ... | construction assistant: Swiss unit |
Steve Harris | ... | carpenter |
Martin Hawkins | ... | rigger |
Paul J. Hayes | ... | carpenter (as Paul Hayes) |
Les Hazell | ... | carpenter |
Arthur Healey | ... | painter |
David Hickman | ... | carpenter |
Phillip Hines | ... | painter |
Duncan Holding | ... | art department assistant |
Arthur Holland | ... | carpenter |
Philip Hooton | ... | dressing propman (as Phil Hooton) |
Alan Hopkins | ... | plasterer |
Tony Horsefield | ... | plasterer (as Tony Horsfield) |
Jonathan Houlding | ... | draughtsman |
Gary Howard | ... | stagehand |
Bill Howe | ... | supervising rigger (as William Howe) |
Dean Howe | ... | trainee rigger |
Paul Humbles | ... | dressing propman |
James Hunt | ... | scenic artist |
Fred Ifll | ... | carpenter |
Robert Jackson | ... | carpenter (as Bob Jackson) |
Peter James | ... | action vehicles draughtsman |
Tommy Jolliffe | ... | assistant scenic artist |
Arthur Jones | ... | carpenter |
David Jones | ... | plasterer |
Paul Jones | ... | plasterer |
Stuart Kane | ... | construction storeman |
Bill Keenan | ... | rigger (as Billy Keenan) |
Steve Kelly | ... | plasterer |
Laurie Kerr | ... | carpenter |
Paul Kirby | ... | draughtsman |
Adam Kyriakou | ... | carpenter (as Adam Kyriakoll) |
Graham Lane | ... | carpenter |
Richard Law | ... | rigger |
Dave Lawrence | ... | rigger |
Albert Lee | ... | carpenter |
James Lewis | ... | draughtsman |
Bert Long | ... | supervising carpenter |
Jack Lovesay | ... | stagehand |
Geoffrey Lowen | ... | plasterer (as Geoff Lowen) |
John Lowen | ... | wood machinist |
David Lusby | ... | production buyer |
Alan Lyle | ... | carpenter |
Heidi Lüdi | ... | set decorator: Swiss unit |
Steve Macdonald | ... | chargehand dressing propman (as Stephen McDonald) |
Cathal MacIlwaine | ... | chargehand carpenter |
Steve Malin | ... | stagehand |
Tony Mangan | ... | plasterer |
Peter Mann | ... | carpenter |
Tony Marks | ... | carpenter |
Gary Martin | ... | chargehand rigger |
Roy Martin | ... | painter |
Gerry McAleavey | ... | carpenter |
Charlie McGinlay | ... | propmaker (as Charles McGinlay) |
John McGolderick | ... | carpenter (as John McGoldrick) |
Stephen McGregor | ... | carpenter |
Joe McVey | ... | carpenter |
David Mears | ... | painter |
Ken Mears | ... | carpenter |
Ralph Michels | ... | construction manager: Swiss unit |
David Minty | ... | art director: props |
John Mister | ... | plasterer |
Paul Mitchell | ... | rigger |
Steve Mitchell | ... | scenic artist |
Tony Mitchell | ... | rigger |
Brian Montgomery | ... | carpenter |
James Muir | ... | stagehand |
Keith Muir | ... | stagehand |
Derek Murphy | ... | chargehand stagehand |
Ian Murphy | ... | plasterer |
Tony Musk | ... | carpenter |
Fred Myatt | ... | carpenter |
Paul Nash | ... | carpenter |
John New | ... | assistant construction coordinator |
David Newell | ... | carpenter |
Terry Newvell | ... | stagehand (as Terry Newell) |
Geoff Nolan | ... | carpenter |
Ian Norgate | ... | rigger (as Ian Norgate Jr.) |
Ray Norris | ... | carpenter |
Paul Nott-Macaire | ... | carpenter |
Kevin O'Byrne | ... | carpenter |
Martin O'Connor | ... | stagehand |
Roy O'Connor | ... | supervising dressing propman |
Scott O'Connor | ... | dressing propman |
Arnold Oke | ... | carpenter (as Arnold Oak) |
Wolfgang Osterholzer | ... | carpenter (as Wolfgang Opsterholzer) |
Senia Owen | ... | art department runner (as Sonia Owen) |
Allen Pack | ... | stand-by carpenter |
Robert Park | ... | carpenter (as Rob Park) |
Edward Pearce | ... | rigger |
Brian Pegg | ... | plasterer |
Laurence Pelling | ... | stagehand |
Doug Phillips | ... | carpenter |
Steven Pollecutt | ... | hod rigger (as Steven Pollecut) |
Steven Ponting | ... | plasterer (as Steve Pontin) |
Chris Poole | ... | carpenter |
Steve Powell | ... | plasterer |
Patrick Reimann | ... | swing gang: Swiss unit |
Daren Reynolds | ... | chargehand stand-by propman (as Darren Reynolds) |
Michael Ricci | ... | chargehand plasterer |
Keith Richards | ... | rigger |
Mark Riding | ... | plasterer |
Paul Robery | ... | plasterer |
Ray Roffe | ... | plasterer |
Albert Roper | ... | painter |
Nigel Ross | ... | supervising stagehand |
Fred Round | ... | carpenter |
Steve Rowley | ... | carpenter |
Terry Royce | ... | chargehand props storeman (as Terence Royce) |
Ady Ryf | ... | swing gang: Swiss unit |
Barry Sams | ... | laborer: chargehand plasterer |
Andy Sandbach | ... | plasterer |
Bob Scott | ... | greens person |
Keith Shannon | ... | supervising plasterer |
Debra Silverman | ... | resource coordinator: USA |
Michael Simpson | ... | carpenter |
Norman Simpson | ... | carpenter |
Andy Skipsey | ... | greensperson |
James Skipsey | ... | dressing propman |
Colin Smith | ... | carpenter / rigger |
Martin Smith | ... | rigger |
Rolf Snellgrove | ... | carpenter |
William Sower | ... | chargehand machinist (as Bill Sower) |
Darren Sowerby | ... | carpenter |
Mickey Spence | ... | plasterer (as Micky Spence) |
Gary Spraggon | ... | plasterer |
Brian Stachini | ... | stand-by stagehand |
James Stachini | ... | chargehand stagehand (as James Stachini Jr.) |
Richard Stachini | ... | stagehand |
Ray Staples | ... | plasterer |
Adrian Start | ... | hod painter (as Adrian 'Ada' Start) |
Glenn Start | ... | chargehand painter |
Matthew Start | ... | painter |
Jim Statchini | ... | hod stagehand (as Jim Stachini) |
Reto Steivenhover | ... | swing gang: Swiss unit |
Andreas Stettler | ... | construction assistant: Swiss unit |
Graham Stickley | ... | dressing propman |
Tom Still | ... | assistant art director |
Ricky Stone | ... | rigger |
Gary Stopps | ... | carpenter |
Paul Tappin | ... | plasterer |
Nicolas Terres | ... | greens person (as Nicholas Terres) |
Danny Thomas | ... | carpenter |
Mark Thomas | ... | rigger |
Danny Thompson | ... | carpenter |
Terry Thompson | ... | carpenter (as Terry Thomson) |
Andy Thomson | ... | assistant art director (as Andrew Thomson) |
Bernie Thorpe | ... | plasterer |
Kenneth Thursby | ... | carpenter (as Ken Thursdby) |
Mark Townsend | ... | carpenter |
Michael Traynor | ... | chargehand carpenter (as Micky Traynor) |
Anthony Turner | ... | plasterer (as Tony Turner) |
Tony Vice | ... | plasterer |
Ronald von Allmen | ... | construction assistant: Swiss unit |
Graham Warne | ... | plasterer |
Gary Watts | ... | stagehand |
John Watts | ... | chargehand painter |
Michael Weaver | ... | painter |
Gerry Webb | ... | dressing propman |
John Webster | ... | carpenter |
Barry Weller | ... | carpenter |
Dean Weller | ... | carpenter |
Daniel Wells | ... | wood machinist |
Peter Wells | ... | stagehand |
Sean Wells | ... | carpenter |
William Wells | ... | stagehand |
Steve Weston Jr. | ... | wood machinist (as Stephen Weston Jr.) |
Keith Weston | ... | stagehand |
Stephen Weston | ... | wood machinist (as Steven Weston Sr.) |
Barry White | ... | plasterer |
Paul Whitelock | ... | supervising painter |
David Whyman | ... | carpenter (as Dave Whyman) |
Jason Whyman | ... | carpenter |
Grant Wiesinger | ... | rigger (as Grant Weisenger) |
Ben Wilkinson | ... | dressing propman |
Darrell Williams | ... | plasterer (as Darrel Williams) |
Mark Williams | ... | plasterer |
Frazer Williamson | ... | carpenter |
Mark Williamson | ... | carpenter |
Paul Williamson | ... | supervising carpenter |
Lotta Wolgers | ... | set decorator assistant |
Reginald Woolmore | ... | carpenter (as Reg Woolmer) |
Helen Xenopoulos | ... | senior draughtswoman |
Sean Young | ... | stand-by rigger |
Remo Zumbrunn | ... | construction assistant: Swiss unit |
David Packard | ... | scenic artist (uncredited) |
Toby Shears | ... | armoury prop making supervisor (uncredited) |
Sound Department
Ross Adams | ... | sound effects editor |
Lydia Andrew | ... | sound assistant |
Foluso Aribigbola | ... | sound production assistant |
Campbell Askew | ... | supervising sound editor |
Jimmy Boyle | ... | sound effects editor (as James Boyle) |
Cherry Brewer | ... | sound coordinator |
Colin Charles | ... | sound recordist |
Paul Conway | ... | supervising adr editor |
Peter Dansie | ... | sound assistant (as Peter Dansey) |
Gary Dodkin | ... | boom operator |
John Falcini | ... | re-recording mixer |
Robert Gavin | ... | dialogue editor |
Howard Halsall | ... | dialogue editor |
Andy Kennedy | ... | sound effects editor |
Jed Loughran | ... | sound assistant trainee |
Steve Mayer | ... | assistant dialogue editor |
Michael Miller | ... | adr mixer |
Stuart Morton | ... | assistant dialogue editor |
Paul Munro | ... | sound assistant |
Derek Trigg | ... | foley editor |
Aad Wirtz | ... | re-recording mixer |
Special Effects by
Astrig Akseralian | ... | prosthetics painting & finishing (as Astrig Akserlian) |
Jonathan Angell | ... | senior special effects workshop technician |
John Brown | ... | senior special effects technician: costume & helmet |
Max Brown | ... | assistant special effects technician |
Duncan Capp | ... | special effects trainee |
Neil Carr | ... | senior wire technician |
Jeff Clifford | ... | senior special effects technician: costume & helmet (as Jeffrey Clifford) |
Garry Cooper | ... | special effects technician: workshop & floor |
Ian Corbould | ... | senior special effects technician: costume & helmet |
Paul Corbould | ... | floor leader / senior special effects technician |
Keith Dawson | ... | assistant special effects technician |
Michael Dawson | ... | assistant special effects supervisor |
Stuart Digby | ... | senior special effects workshop technician |
Tony Edwards | ... | special effects technician |
Marlene Efrem | ... | special effects trainee: costume & helmet (as Marlene Effrem) |
James Enright | ... | foam modeller |
Gemma Fletcher | ... | foam model trainee |
Stuart Frossell | ... | foam modeller |
Rodney Fuller | ... | senior special effects technician: costume & helmet |
Joseph Geday | ... | special effects floor technician (as Joe Geday) |
Joe Halford | ... | special effects trainee |
Stuart Heath | ... | foam model trainee |
Kevin Herd | ... | senior special effects workshop leader |
Kate Hill | ... | prosthetics sculptor |
Giacomo Iovino | ... | prosthetic mold maker |
Duncan Jarman | ... | prosthetic makeup artist |
Caroline Keefe | ... | prosthetics coordinator |
Melissa Lenihan | ... | prosthetics painting & finishing (as Melissa Lenhihan) |
Claire Lloyd | ... | special effects coordinator |
Stephen Lloyd | ... | senior special effects workshop technician (as Steve Lloyd) |
Reg Lockwood | ... | senior wire technician |
Waldo Mason | ... | prosthetics painting & finishing |
Kevin Mathews | ... | wire supervisor |
David McGeary | ... | special effects trainee: pyrotechnic prep team (as Dave McGeary) |
Dominic Mewburn-Crook | ... | special effects technician: costume & helmet |
Tim Mitchell | ... | prosthetics special effects technician |
Day Murch | ... | prosthetics fabricator |
Daniel Parker | ... | prosthetic & makeup effects designer |
Steve Paton | ... | senior special effects workshop technician (as Stephen Paton) |
Matthew Roberts | ... | special effects technician: workshop & floor |
Matthew Smith | ... | prosthetic makeup artist |
Paul Taylor | ... | senior special effects workshop technician |
Sophie Tucker | ... | prosthetics buyer |
Kevin Walker | ... | prosthetic mold maker |
David Watkins | ... | special effects floor technician (as Dave Watkins) |
Kevin Wescott | ... | special effects workshop trainee |
Sue Westwood | ... | prosthetics hair (as Su Westwood) |
Mike Wild | ... | armourer |
Joss Williams | ... | special effects supervisor |
Victoria Williams | ... | special effects trainee |
Gareth Wingrove | ... | special effects floor technician |
Ash Yallop | ... | special effects workshop trainee (as Ashley Yallop) |
Manex Efrem | ... | special effects technician (uncredited) |
Terry Flowers | ... | special effects technician (uncredited) |
Peter Hawkins | ... | stunt weapons constructor (uncredited) |
Stefano Pepin | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Kevin Ahern | ... | visual effects editor |
Lizzie Bentley | ... | matte artist: Cinesite Ltd., Europe (as Elizabeth Bentley) |
Angus Bickerton | ... | visual effects supervisor |
Nigel Blake | ... | stand-by senior model maker: model unit |
Steve Brooke Smith | ... | focus puller: model unit (as Stephen Brooke Smith) |
Chas Cash | ... | cgi animator: Cinesite Ltd., Europe |
Kirsty Clark | ... | compositor: Cinesite Ltd., Europe (as Kirsty Lamb) |
Ken Dailey | ... | supervisor: Cinesite Ltd., Europe |
Neil Damman | ... | effects floor technician: model unit |
Catherine Duncan | ... | producer: Cinesite Ltd., Europe |
Martin Evans | ... | electrician: model unit |
Sean Farrow | ... | visual effects compositor |
Tim Field | ... | visual effects producer |
Mickey Flynn | ... | electrician: model unit (as Micky Flynn) |
Mark Gardiner | ... | camera operator: model unit |
Dan Harrod | ... | compositor: Cinesite, Europe |
Barrie Hemsley | ... | visual effects coordinator |
Colin Jackman | ... | sculptor |
Matt Johnson | ... | compositor: Cinesite Ltd., Europe |
Duncan Kinnaird | ... | visual effects compositor |
John Lockwood | ... | supervisor: Cinesite Ltd., Europe |
John Markwell | ... | miniature special effects technician: pyro, model unit |
Lindsay McFarlane | ... | assistant director: model unit |
Les McGee | ... | electrician: model unit |
Sean Moore | ... | video assist: model unit |
Steve Morgan | ... | grip: model unit |
Michael Mulholland | ... | cgi animator: Cinesite Ltd., Europe |
Mark Nettleton | ... | compositor: Cinesite Ltd., Europe |
Roger Nichols | ... | senior special effects technician: Cutting Edge Effects Ltd. |
Clare Norman | ... | coordinator: Cinesite Ltd., Europe |
Pete Oldroyd | ... | compositor: Cinesite Ltd., Europe |
Joe Pavlo | ... | visual effects assistant supervisor |
Nigel Permane | ... | clapper loader: model unit |
Adrian Ratley | ... | visual effects assistant |
Adam Rogers | ... | electrician: model unit |
John Rogers | ... | gaffer: model unit |
Olivier Sarda | ... | compositor: Cinesite Ltd., Europe (as Oliver Sarda) |
Greg Scott | ... | senior model maker: Cutting Edge Effects Ltd. |
Robbie Scott | ... | model supervisor: Cutting Edge Effects Ltd. |
Steven Scott | ... | senior model maker: Cutting Edge Effects Ltd. |
Nigel Stone | ... | director of photography: model unit |
Leigh Took | ... | model supervisor: Mattes & Miniatures Ltd. |
Karen Wand | ... | digital artist: Cinesite Ltd., Europe |
Fran Weston | ... | camera trainee: model unit |
Keith Barton | ... | technical support: Cinesite (uncredited) |
Metin Güngör | ... | digital artist (uncredited) |
Warren J. Mills | ... | visual effects assistant (uncredited) |
Simon Minshall | ... | technical support (uncredited) |
Stunts
Marc Cass | ... | stunt performer |
Bradley Farmer | ... | stunt performer |
Lee Millham | ... | stunt performer |
Dawn Powell | ... | stunt office coordinator |
Greg Powell | ... | stunt coordinator |
Julian Spencer | ... | assistant stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Steven Anthony | ... | electrician |
Simon Baker | ... | steadicam operator |
David Bayliss | ... | electrical rigger |
Kevin Brookner | ... | video operator |
Sean Connor | ... | focus puller |
Stuart Cropley | ... | gaffer: title sequence |
Paul Devlin | ... | rigging best boy |
Kate Filby | ... | clapper loader |
Ian Franklin | ... | lighting coordinator |
Dennis Holiday | ... | rigging best boy |
Alex Howe | ... | focus puller |
Martin Hume | ... | camera operator |
Mark Laidlaw | ... | generator operator |
Jay Maidment | ... | still photographer |
Nick Remy Matthews | ... | Video assistant / video assistant (as Nick Matthews) |
Terry Mcguinness | ... | electrician |
Jamie Mills | ... | electrician |
Barrie More | ... | rigging gaffer |
Gary Nolan | ... | electrician |
Peter O'Connor | ... | clapper loader |
Chris Plevin | ... | camera operator |
Terry Richards | ... | rigger |
David Rist | ... | camera grip (as Dave Rist) |
Laurie Shane | ... | gaffer electrician |
Ron Shane | ... | best boy (as Ronnie Shane) |
Robin Stone | ... | camera grip |
Andy Subratie | ... | camera engineer |
Tammo van Hoorn | ... | clapper loader |
Iwan Williams | ... | practical electrician |
Sam Wilson | ... | lighting storeman |
Casting Department
Jennifer Buster | ... | casting assistant: USA |
Gary Davy | ... | casting: UK |
Karin Gmür | ... | extras casting: Swiss unit |
Holger Heinz | ... | casting trainee: Swiss unit |
Alexa Korondi | ... | casting trainee: Swiss unit |
Andreas Meszaros | ... | extras casting: Swiss unit |
Stephan Schwarz | ... | casting trainee: Swiss unit |
Samantha Shammas | ... | casting assistant: UK |
Suzanne Smith | ... | casting: UK |
Melanie Taylor | ... | casting assistant: USA |
Angela A. Terry | ... | casting associate: USA (as Angela Terry) |
Reg Poerscout-Edgerton | ... | casting runner (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Daryl Bristow | ... | wardrobe supervisor |
Cynthea Dowling | ... | lead workroom person |
Peter Edmonds | ... | crowd wardrobe master |
Charlotte Finlay | ... | wardrobe mistress |
Joe Hobbs | ... | assistant costume designer |
Peter Hornbuckle | ... | military costumer |
Tom Hornsby | ... | stunt/sfx wardrobe coordinator (as Thomas Hornsby) |
Lisa Johnson | ... | lead workroom person |
Brian Lawler | ... | stunt/sfx wardrobe coordinator assistant |
Laura May | ... | set wardrobe supervisor |
Graham McQueen | ... | lead breakdown artist |
Ronnie Papaleo | ... | military costume supplier |
Luan Placks | ... | wardrobe assistant |
Adam Roach | ... | wardrobe assistant |
Rupert Steggle | ... | wardrobe assistant |
Emma Walker | ... | lead breakdown artist |
Joanna Weaving | ... | lead breakdown artist |
Renate Wienert | ... | wardrobe mistress: Swiss unit |
Stephen Wyams | ... | wardrobe assistant |
Mark Wyndham | ... | costume technician |
Editorial Department
Gavin Burridge | ... | on-line editor / on-line editor: Cinesite Ltd., Europe |
Simon Cross | ... | on-line editor: Cinesite Ltd., Europe |
Andrew Francis | ... | videotape operator: Cinesite Ltd., Europe |
Stuart Fyvie | ... | datacine operator: Cinesite Ltd., Europe |
Jack James | ... | data manger: Cinesite Ltd., Europe |
Peter Lynch | ... | additional color timer: Cinesite Ltd., Europe |
Keith Mason | ... | first assistant editor |
Nadia Mattera | ... | third assistant editor |
Claire McGrane | ... | producer: Cinesite Ltd., Europe |
Yan Miles | ... | second assistant editor |
Nicki Mousley | ... | post-production coordinator (as Nicola Mousley) |
Paul Newson | ... | post-production coordinator |
Steve Pang | ... | second assistant editor |
Luke Rainey | ... | digital color timer |
Andrew Taylor | ... | production assistant: Cinesite Ltd., Europe |
Lucy H. Williams | ... | editor trainee (as Lucy Williams) |
Andrew Francis | ... | datacine operator (uncredited) / telecine operator: Cinesite (uncredited) |
Theo J. Hyman | ... | post production trainee (uncredited) |
Lindsay McFarlane | ... | rushes runner (uncredited) |
Francine Winter | ... | post-production assistant (uncredited) |
Location Management
David Campbell-Bell | ... | location assistnt (Hatfield site) |
Nick Daubeny | ... | location supervisor (as Nicholas Daubeny) |
Chantal Discon | ... | location marshall |
Rob Ellingham | ... | location assistant |
Duncan Flower | ... | assistant location manager: Hatfield site |
Nial Fulton | ... | location consultant |
Alex Gladstone | ... | location manager |
Laurent Jaquet | ... | location assistant: Swiss unit |
Ernst Aschi Michel | ... | location assistant: Swiss unit (as Ernst Michel) |
Mark Somner | ... | location manager |
Nick Waldron | ... | location manager: Hatfield site |
Phillip Yanacopoulis | ... | location marshall |
Stefan Zürcher | ... | location manager: Swiss unit |
Music Department
Geoff Alexander | ... | orchestrator |
Richard Bissill | ... | Musician: French horn |
James Seymour Brett | ... | music co-producer (as James Brett) |
Chris Cozens | ... | auricle control systems |
Michael Higham | ... | music editor |
Stephen McLaughlin | ... | music recording & mixing |
Michael Price | ... | music co-producer |
Robert Elhai | ... | orchestrator (uncredited) |
Michael Kamen | ... | conductor/orchestrator (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Simon Mulligan | ... | musician: piano (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sarah Garner | ... | script supervisor |
Transportation Department
Mike Beaven | ... | transportation |
Mark Bird | ... | production driver |
Allan Bradshaw | ... | unit driver |
Anja Buffalmano | ... | driver: Swiss unit |
George Buhlmann | ... | transportation captain: Swiss unit |
Rudolf Burger | ... | driver: Swiss unit |
Robi Caspani | ... | driver: Swiss unit |
Roy Clarke | ... | transport captain |
Paul Cullum | ... | production driver |
Gordon Curran | ... | unit driver |
Ray Driver | ... | production driver |
James Duelden | ... | production driver |
Liam Flavell | ... | transport assistant |
David Forster | ... | senior technician |
Eric Francks | ... | unit driver |
Christoph Frutiger | ... | driver: Swiss unit |
Len Furssedonn | ... | unit driver |
Marc Gacond | ... | driver: Swiss unit |
Oliver Germann | ... | driver: Swiss unit |
Gerry Gore | ... | transport coordinator |
Peter Graovac | ... | unit driver |
Andrew Gray | ... | vehicle painter |
Brendon Hanscombe | ... | production driver |
Stuart Harrington | ... | senior technician |
Philip Haughton | ... | tire technician |
Darren Helman | ... | transportation / unit driver |
Scott Henley | ... | production driver |
Alan Higman | ... | production driver |
Paul Holmes | ... | production driver |
Simon Hudnott | ... | unit driver |
Christopher Hurlin | ... | driver: Swiss unit |
Beat Hutmacher | ... | driver: Swiss unit |
Stefan Iten | ... | driver: Swiss unit |
Jeffrey Kneubuchler | ... | driver: Swiss unit |
Steve Lamonby | ... | action vehicles coordinator |
Martin Leaman | ... | driver |
Ken Lupton | ... | production driver (as Kenny Lupton) |
Michael McEvoy | ... | senior technician |
Ken McRitchie | ... | production driver |
Riann Meintjes | ... | driver: Swiss unit |
Leonard Mortlock | ... | unit driver (as Lenny Mortlock) |
Enyo Mortty | ... | unit driver (as Enyonam Mortty) |
Allan Neighbour | ... | unit driver |
Gerry O'Connor | ... | production driver |
Ronnie Papaleo | ... | picture vehicle technician |
Brian Parsbey | ... | production driver |
Patricia Lede Premjee | ... | driver: Swiss unit |
Richard Rapold | ... | driver: Swiss unit |
Terry Reece | ... | unit driver |
Daniel Rolli | ... | driver: Swiss unit |
Bob Sachs | ... | production driver |
Tanja Schafli | ... | driver: Swiss unit |
Martin Schfli | ... | driver: Swiss unit |
Mike Schibler | ... | driver: Swiss unit |
Jan Stalder | ... | driver: Swiss unit |
Jim Stephens | ... | unit driver |
Berhard Steuri | ... | driver: Swiss unit |
Barry Stevenson | ... | unit driver |
Rasaratham Thayanantharajan | ... | driver: Swiss unit |
Michael Tombs | ... | senior technician |
Peter Tombs | ... | set controller |
Thomas Wagner | ... | driver: Swiss unit |
Simon Wilkinson | ... | driver |
Hanspeter Zurbrugg | ... | driver: Swiss unit |
Additional Crew
John Adams | ... | extra: special ability, American |
Darrell Alden | ... | extra: special ability, American |
Mardie Anderson | ... | assistant: Mr. Goetzman |
Alfred Andris | ... | extra: special ability, German |
Derek Atherton | ... | assistant armorer |
Simon Atherton | ... | weapons master |
Celia Barnett | ... | researcher |
Rosie Bedford-Stradling | ... | unit nurse |
Paul Bennett | ... | stand-in |
Thomas Beugger | ... | camp assistant: Swiss unit |
Christian Black | ... | extra: special ability, American |
Neil Blair | ... | legal services: Warner Bros. |
Jarrod Bolton | ... | health & safety officer |
Caroline Braun | ... | production secretary: Swiss unit |
Chris Bridgeman | ... | extra: special ability, German |
Peter Brown | ... | extra: special ability, American |
Billy Budd | ... | advisor: platoon sergeant (as SSgt. Billy Budd) |
Chris Burgess | ... | production assistant: artists |
Andrew Burston | ... | extra: special ability, American (as Andy Burston) |
Darryl Chan | ... | trainer |
Neil Chaplin | ... | production accountant |
Jo Cinicolo | ... | catering services: First Unit Catering International |
Les Cooper | ... | catering services: First Unit Catering International |
Steven Crane | ... | extra: special ability, German |
Gary Cue | ... | extra: special ability, American |
Patrick Cullen | ... | extra: special ability, American |
David Dell | ... | extra: special ability, American |
Pene Delmage | ... | accomodation agent |
Robin Demetriou | ... | catering services: First Unit Catering International |
Damon Driver | ... | extra: special ability, German |
Colin Dye | ... | studio crew |
Dale Dye | ... | senior military advisor: c.o. (as Captain Dale Dye) |
Sally Edgecombe | ... | accomodation agent |
Michael Edmiston | ... | advisor: platoon sergeant (as SSgt. Mike Edmiston) |
Judith Edwards | ... | construction nurse |
Mike Edwards | ... | extra: special ability, German |
Peter Edwards | ... | fire safety officer |
James Farmer | ... | extra: special ability, American |
Freddie Joe Farnsworth | ... | advisor: platoon sergeant (as SSgt. Freddie Joe Farnsworth) |
Nick Field | ... | extra: special ability, American |
David Forgash | ... | extra: special ability, American |
Holly Dowler Francis | ... | production runner (as Holly Dowler) |
Barbara Fritz | ... | production secretary: Swiss unit |
Cyril Gibbons | ... | health & safety officer |
Tom Glaisyer | ... | additional floor runner |
Simone Goodridge | ... | assistant production coordinator |
Jack Gustav | ... | extra: special ability, German |
Jerry Hammond | ... | extra: special ability, American |
Keith Harry | ... | extra: special ability, German |
Garrett Hauenstein | ... | production assistant: USA |
Alan Hausmann | ... | webbing master (as Alan Hausman) |
Mathias Heinicke | ... | camp assistant: Swiss unit |
Paul Hornsby | ... | extra: special ability, German |
Jason Horwood | ... | extra: special ability, American |
Pauline Hume | ... | end titles designer |
Cheryl Hunter | ... | catering services: First Unit Catering International |
Frank Huseyin | ... | extra: special ability, German (as Frank Huseyn) |
Nick Hussey | ... | extra: special ability, American |
Christopher Hutchins | ... | production runner |
Jennifer Jackson | ... | assistant: Mr. Bork |
Brett Wayne Johnson | ... | camp assistant: Swiss unit |
Emily Johnson | ... | production assistant |
Nichola Kerr | ... | accounting assistant |
Jessica Klein | ... | assistant: Mr. Hanks |
Nick Komornicki | ... | Assistant Armourer / assistant armorer |
Lisa-Kim Ling Kuan | ... | senior assistant accountant |
Gary Lane | ... | webbing assistant |
Bruce Lawrence | ... | extra: special ability, German (as Bruce Alexander) |
Lily Lester | ... | assistant to director / assistant: Mr. Salomon |
Laird Macintosh | ... | advisor: platoon sergeant (as SSgt. Laird Macintosh) |
Kristie Macosko Krieger | ... | assistant: Mr. Spielberg (as Kristie Macosko) |
Rory MacSween | ... | extra: special ability, American |
Andrew Mannion | ... | floor runner |
Noah Lee Margetts | ... | Group ADR Artist |
Laurence McCarthy | ... | stand-in |
Jill McCullough | ... | dialect coach |
Amy McKenzie | ... | assistant: Mr. Hanks |
Ryan Mckenzie | ... | production assistant: USA (as Ryan McKenzie) |
Andy McLean | ... | extra: special ability, German |
Karen McLuskey | ... | second production coordinator |
Jeff Miller | ... | title designer: main titles |
Louissa Murrell | ... | assistant accountant (as Louisa Murrell) |
John Nixon | ... | assistant armorer |
Kieran O'Donnell | ... | extra: special ability, German |
Mick O'Donnell | ... | crowd runner |
Matthew O'Toole | ... | construction accountant (as Matt O'Toole) |
Petra Odermatt | ... | production secretary: Swiss unit |
Jean Pierre Olschewski | ... | camp manager: Swiss unit |
Dilip Patel | ... | assistant accountant |
Penelope Perry | ... | production coordinator |
Jason Potter | ... | assistant accountant |
Penelope Powell | ... | assistant accountant (as Penny Powell) |
Rebecca Rae | ... | production runner |
Paul Ratcliffe | ... | health & safety storeman |
Susan Ray | ... | assistant: Mr. Spielberg |
Michael Riley | ... | title designer: main titles |
Patrick Roddam | ... | production runner |
John Rowe | ... | webbing assistant |
Darryl Rusti | ... | catering services: First Unit Catering International |
David Ryan | ... | extra: special ability, American |
Alex Sabga-Brady | ... | extra: special ability, American (as Alex Sabga) |
Roy Samuelson | ... | audio description narrator |
Katryna Samut-Tagliaferro | ... | shipping coordinator (as Katrina Samut Tagliaferro) |
Romana Schick | ... | assistant accountant: Swiss unit |
Renate Seefeldt | ... | production accountant: Swiss unit |
Emma Short | ... | assistant accountant |
Jamie Slattery | ... | extra: special ability, German |
Larry Smith | ... | extra: special ability, American |
Alan Springfield | ... | catering services: First Unit Catering International |
Mike Stokey | ... | Military Advisor / military advisor: x.o. (as First Lieutenant Mike Stokey) |
Dathi Sveinbjarnarson | ... | floor runner |
Craig Tait | ... | extra: special ability, German |
Oli Tavares | ... | extra: special ability, German |
Alex Terzieff | ... | extra: special ability, American |
Billy Thorpe | ... | catering services: First Unit Catering International |
Rob Tillyer | ... | extra: special ability, American |
Kevin Trehy | ... | financial controller |
Dave Vaudrey | ... | extra: special ability, American |
Peter Walleitner | ... | camp assistant: Swiss unit |
Rob Walters | ... | extra: special ability, German |
Jason Web | ... | title designer: main titles |
John Whitby | ... | extra: special ability, German |
Tim Wildgoose | ... | assistant armorer |
Brian Williams | ... | fire safety officer |
Dominic Williams | ... | extra: special ability, American |
Emma Williams | ... | construction nurse |
Raliegh Wilson | ... | advisor: platoon sergeant (as SSgt. Raleigh Wilson) |
Douglas Yates | ... | health and safety advisor |
Tim Bentinck | ... | adr loop group (uncredited) |