Directed by
Simon X. Rost |
Writing Credits (in alphabetical order)
Derek Meister |
Cast (in credits order)
Christian Tramitz | ... | Mitch | |
Jennifer Ulrich | ... | Sara | |
Doreen Jacobi | ... | Ann | |
Dirk Bach | ... | Bützje | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Marco Bretscher-Coschignano | ... | Tim | |
Andreas Geiss | ... | Marcos Partner | |
Sven Gielnik | ... | Kid 1 | |
Brigitte Harrer | ... | Oma | |
Benjamin Hartinger | ... | Frechdachs | |
Paul Maaß | ... | Robert | |
Oliver Masucci | ... | Killiak | |
Adele Neuhauser | ... | Fr. Dr. Schaumberg | |
Thomas Schmieder | ... | Steve | |
Klaus Stiglmeier | ... | Schlegel | |
Marius Weingarten | ... | Kid 2 | |
Annette Wunsch | ... | Britta (as Anette Wunsch) |
Produced by
David Groenewold | ... | co-producer |
Götz Marx | ... | assistant producer |
Stefan Raiser | ... | producer |
Felix Zackor | ... | producer |
Music by
Andy Groll |
Cinematography by
Stephan Schuh |
Editing by
Stefan Essl |
Casting By
Nicole Fischer |
Set Decoration by
Gabriel Frankic | ||
Stefanie Gros |
Costume Design by
Katrin Schäfer |
Makeup Department
Georg Korpas | ... | special makeup effects artist |
Bernadette Reschberger | ... | makeup artist |
Sabine Skuhra | ... | makeup artist |
Production Management
Peter Waschkowski | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Gigi Neal | ... | first assistant director |
Art Department
Claudia Walter | ... | set designer |
Sound Department
Quirin Böhm | ... | sound |
Joo Fürst | ... | foley artist |
Oliver Jergis | ... | sound mixer |
Uwe Keilmann | ... | sound |
Abi Schneider | ... | re-recording mixer |
Christoph von Schönburg | ... | sound designer |
Special Effects by
Johannes Brömel | ... | animatronic effects technician / creature effects |
Jens Döldissen | ... | special effects supervisor |
Paul Egan | ... | sculptor/applicator: creature effects |
Aline Fischer | ... | animatronic sculptor / creature effects |
Chris Kunzmann | ... | special effects character designer |
Sebastian Lochmann | ... | animatronic sculptor: creature effects |
Andreas Mattijat | ... | sculptor/applicator: creature effects |
Nico Nitsch | ... | animatronic effects technician: creature animatronics |
David Opatz | ... | animatronic technician: creature effects |
Tommy Opatz | ... | moldmaker / sculptor |
Benjamin Palmer | ... | animatronic effects technician: creature animatronics |
Rufin Wiesemann | ... | creature effects |
Yun-An Zu | ... | sculptor/applicator: creature effects |
Visual Effects by
Thorsten Binte | ... | visual effects supervisor |
Boris Buergel | ... | digital artist |
Rico Dober | ... | digital artist |
Julia Dufek | ... | animator |
Nicola Greuter | ... | digital artist |
Thomas Mandl | ... | visual effects producer |
Andreas Mattijat | ... | digital artist |
Philip Meyer | ... | digital artist |
Rufin Wiesemann | ... | visual effects coordinator |
Stunts
Peter Bosch | ... | stunts |
Torsten Jerabek | ... | stunt coordinator |
Siegfried Polap | ... | stunt double |
Mac Steinmeier | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Robert Czernich | ... | gaffer |
Michael Geyer | ... | key grip |
Ingo Gärtner | ... | balloon light technician (as Ingo Gardner) |
Florian Göttlinger | ... | gaffer |
Dario Jozic | ... | first assistant camera |
Michael Koschorreck | ... | gaffer |
Nora Münster | ... | second assistant camera |
Markus Schweiger | ... | grip |
Laurent Trümper | ... | still photographer |
Jacqueline Wenisch | ... | second assistant camera |
Editorial Department
Franziska Schmidt-Kärner | ... | assistant editor |
Script and Continuity Department
Sabine Utz | ... | continuity |