Directed by
Matt Codd |
Writing Credits (in alphabetical order)
Phillip J. Roth | ... | (story) |
Sam Wells | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Antonio Sabato Jr. | ... | Spencer Northcut | |
Christian Toulali | ... | Dr. William Atkins (as Christain Toulali) | |
Grand L. Bush | ... | Rob Harrington | |
Heather Marie Marsden | ... | Cheryl | |
Velizar Binev | ... | Will Tchenko | |
Hristo Shopov | ... | Justin French | |
Robert Zachar | ... | Mr. Northcut | |
Boyka Velkova | ... | Mrs. Northcut (as Bojka Velkova) | |
Kiril Hristov | ... | Young Spencer Northcut | |
Victor Biserov | ... | DSS Worker Peters | |
Julian Vergov | ... | Dirt Worker #1 | |
Ivan Barnev | ... | Dirt Worker #2 | |
Nikolai Bojkov | ... | Student #1 | |
Vesela Dimitrova | ... | Student #2 (as Vessela Dimitrova) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Greg Aronowitz | ... | Peters (uncredited) |
Produced by
Jeffery Beach | ... | producer |
John Cappilla | ... | producer |
Melanie J. Elin | ... | line producer: USA |
James Hollensteiner | ... | executive producer |
Thomas J. Niedermeyer Jr. | ... | executive producer |
Phillip J. Roth | ... | producer |
T.J. Sakasegawa | ... | associate producer |
Richard Smith | ... | executive producer |
Plamen Voynovsky | ... | line producer: Bulgaria |
Vladimir Voynovsky | ... | line producer: Bulgaria |
Music by
Anthony Riparetti |
Cinematography by
Todd Barron |
Editing by
Ken Peters |
Casting By
LariAnn Lang | ||
Shala Lang |
Production Design by
Kes Bonnet |
Art Direction by
Greg Aronowitz | ... | (uncredited) |
Jennifer N. MacLeod | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Brianna Simer |
Makeup Department
Francie Hart | ... | hair stylist / makeup artist |
Valentin Valov | ... | assistant hair stylist / first assistant makeup artist |
Production Management
Jeff Rank | ... | director of production |
Ronald Schmidt | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Maya Bejanska | ... | second assistant director |
Victor Bojinov | ... | first assistant director: second unit |
Todor Chapkanov | ... | second assistant director: second unit (as Teodor Chapkunov) |
Alexander Kossev | ... | second second assistant director |
Phillip J. Roth | ... | second unit director (as Phillip Roth) |
Art Department
Krasimir Angelov | ... | on-set dresser: second unit |
Sasho Bojkov | ... | lead painter |
Ivan Chavdarov | ... | set dresser |
Mitko Dimitrov | ... | carpenter |
Tsvetan Georgiev | ... | set decorator: second unit (as Cvetan Georgiev) |
Dina Georgieva | ... | set dresser |
Petar Gochev | ... | carpenter |
Petar Gotchev | ... | carpenter: second unit |
Stefan Hristov | ... | carpenter: second unit |
Boiko Ivanov | ... | swing gang |
Nikolai Katerinov | ... | carpenter: second unit |
Plamen Kirchev | ... | set dresser |
Ruslan Kondev | ... | carpenter: second unit |
Zhivko Kordov | ... | carpenter (as Jivko Kordov) / swing gang (as Jivko Kordov) |
Svilen Krassimir | ... | assistant property master |
Svetoslav Mihailov | ... | carpenter: second unit (as Svetoslav Mihailovski) |
Borislav Mihailovski | ... | assistant property master (as Borislav Mihaylovsky) |
Vladimir Mitev | ... | property master / property master: second unit |
Petar Nikolov | ... | carpenter |
Ognyan Ognyanov | ... | lead on-set dresser: second unit (as Ognian Ognianov) / lead set dresser (as Ognian Ognianov) |
Dragol Penchev | ... | on-set dresser: second unit / set dresser |
Pavel Penchev | ... | on-set dresser: second unit |
Tsvetan Petrov | ... | carpenter (as Cvetan Petrov) |
Nikolay Popov | ... | assistant property master: second unit (as Niki Popov) |
Vlado Rumenov | ... | painter |
Ruslan Rusev | ... | set dresser |
Ivan Russel | ... | on-set dresser: second unit |
Nikolay Svetoslav | ... | assistant property master |
Dimitar Traikov | ... | carpenter: second unit |
Angel Velichkov | ... | lead carpenter |
Georgi Velichkov | ... | on-set dresser: second unit / set dresser |
Luben Vladichki | ... | carpenter: second unit |
Ivan Voynovski | ... | buyer |
Boyko Yankov | ... | carpenter foreman: second unit / carpenter |
Rumen Yordanov | ... | carpenter / swing gang |
Ivan Zlatanov | ... | carpenter: second unit |
Sound Department
Alexander Bachvarov | ... | boom operator / sound mixer: second unit |
Anita Cannella | ... | foley artist |
Tony Cannella | ... | audio designer / sound mixer |
Tsvetan Kadiiski | ... | boom operator: second unit (as Cvetan Kadiiski) |
Sanaa Kelley | ... | foley artist (as Sanaa Cannella) |
Jeremy Pitts | ... | foley recordist |
Bill Reinhardt | ... | sound mixer |
Ken Skoglund | ... | sound effects editor |
Special Effects by
Brian "Pyro" Adams | ... | hydraulics |
Doychin Metodiev | ... | special physical effects |
Ventzislav Metodiev | ... | special physical effects |
Marin Takov | ... | special physical effects |
Visual Effects by
Ulysses Argetta | ... | animator (as Ulysses 'Ulee' Arguetta) / compositor (as Ulysses 'Ulee' Arguetta) |
Michael Ash | ... | animator / compositor |
Steven M. Blasini | ... | visual effects coordinator |
Yancy Calzada | ... | animator |
David Chan | ... | CGI supervisor / digital effects supervisor |
Harry Eisenstein | ... | animator / compositor |
Mike Fischer | ... | animator / compositor |
Kevin Gendreau | ... | animator / compositor |
Steve Graves | ... | animator / compositor |
Dave Jerrard | ... | animator / compositor |
Jerad Kissack | ... | animator / compositor |
Chris Norpchen | ... | animator / compositor |
James Perry | ... | animator / compositor |
Peter Profetto | ... | animator (as Peter J. Profetto) / compositor (as Peter J. Profetto) |
David Ridlen | ... | animator / compositor |
Jason Shulman | ... | animator / compositor |
Alvaro Villagomez | ... | animator / compositor / visual effects supervisor |
Stunts
Dancho the Dragon | ... | stunt coordinator |
Todor Lazarov | ... | stunts |
Yordan Zahariev | ... | stunts (as Iordan Zahariev) |
Kaloian Vodenicharov | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Alexander Alexandrov | ... | first assistant camera / first assistant camera: second unit |
Angel Angelov | ... | gaffer |
Ivaylo Angelov | ... | electrician |
Andrea Arnone | ... | steadicam assistant |
Anton Bakarski | ... | camera loader / camera loader: second unit (as Tony Bakarski) |
Todd Barron | ... | director of photography: second unit |
Fiodr Canovsky | ... | electrician: second unit |
John Cappilla | ... | director of photography: second unit |
Roberto De Angelis | ... | camera operator: "b" camera / steadicam operator |
Georgy Dimitrov | ... | first assistant camera: "b" camera (as Georgi Dimitrov) |
Vasil Galabov | ... | key grip (as Vassil Galabov) |
Robert Grekov | ... | best boy electric |
Kiril Kurtov | ... | best boy grip |
Erwin Lanzensberger | ... | Steadicam operator: second unit |
Dimitar Matev | ... | first assistant camera: "b" camera, second unit |
Dimitar Nikolov | ... | electrician |
Ivo Peitchev | ... | second assistant camera / second assistant camera: second unit |
Georgi Raykov | ... | second assistant camera: "b" camera |
Miroslav Stoyanov | ... | video assistant |
Simon Varsano | ... | still photographer |
Boris Vassilev | ... | electrician trainee: second unit (as Boriss Vassilev) |
Teodor Yordanov | ... | electrician (as Teo Yordanov) |
Casting Department
Maya Bejanska | ... | casting: Bulgaria |
Victor Bojinov | ... | casting: Bulgaria (as Viktor Bojinov) |
LariAnn Lang | ... | casting: USA (as Lariann Lang) |
Shala Lang | ... | casting: USA |
Costume and Wardrobe Department
Borislava Gitzova | ... | set costumer |
Irina Kotcheva | ... | costume designer: second unit |
Boriana Stestanova | ... | wardrobe supervisor: second unit |
Daniela Velichkova | ... | wardrobe supervisor (as Daniela Velitchkova) |
Editorial Department
David Block | ... | mastering colorist |
Saul Escobedo | ... | color timer |
Erik Wong | ... | assistant editor: second unit |
Todor G. Todorov | ... | telecine colorist (uncredited) |
Script and Continuity Department
Krasimira Karachorova | ... | script supervisor (as Krassmira Karachorova) |
Transportation Department
Kaloian Bosnev | ... | transportation coordinator (as Kaloyan Bosnev) |
Rosen Dimitrov | ... | driver: second unit (as Rossen Dimitrov) |
Viatcheslav Dimitrov | ... | driver |
Sufo Evtimov | ... | driver: second unit (as Cufo Eftimov) |
Hristo Genov | ... | driver |
Radoslav Genov | ... | driver |
Boyan Kolarov | ... | driver |
Nikolay Nachev | ... | driver (as Nikolai Natchev) |
Dragomir Parnshev | ... | driver: second unit |
Ivan Petkov | ... | driver / driver: second unit |
Yanko Petkov | ... | driver |
Petar Slavchev | ... | driver: second unit |
Georgi Todorov | ... | driver: second unit |
Additional Crew
Teodora Andretsudi | ... | office production assistant: Bulgaria |
Laurie Beale | ... | insurance |
Svetlana Borisova | ... | coordinator: Bulgaria |
Valerie Brosset | ... | financial services |
Eric Capogrosso | ... | legal service |
Canko Cvetanov | ... | caterer / craft service |
Ivan Dimitrov | ... | production assistant |
Elena Dimitrova | ... | caterer / craft service |
Frank Donner | ... | accounting executive (as Frank D. Donner III) |
Randy Frey | ... | office production assistant: USA |
Dimitar Halachev | ... | title sequence |
Rita Harley | ... | chief financial officer |
Ina Holevitch | ... | production coordinator: Bulgaria |
Cherise Honey | ... | executive assistant: Mr. Beach |
Diana Ilieva | ... | caterer / craft service |
Kym Jensen | ... | production coordinator: USA |
Nikolai Kerezov | ... | electronic press kit |
Hristo Kolev | ... | production assistant |
Bruce Lomet | ... | accounting coordinator |
Dina Markova | ... | cashier: Bulgaria |
Anatoli Netchev | ... | production assistant (as Anatoly Netchev) |
Ani Oreshkova | ... | translator (as Anna Oreshkova) / translator: second unit |
Violeta Petrova | ... | translator |
Carol Petters | ... | completion bond |
Alexander Peytchev | ... | assistant production coordinator: Bulgaria (as Alexander Peitchev) |
Janet Place | ... | production accountant: USA |
Tania Predova | ... | caterer / craft service |
Simeon Simeonov | ... | assistant coordinator: Bulgaria |
Marion Spiegelman | ... | completion bond |
Boris Stamboliev | ... | caterer / craft service |
Mariana Stansheva | ... | translator: second unit (as Maria Stanicheva) |
Krassi Stoytcheva | ... | caterer / craft service |
Didi Tokova | ... | production accountant: Bulgaria |
Momchil Trolov | ... | caterer / craft service |
Elena Tzvetanova | ... | set medic (as Dr. Elena Tzvetanova) |
Gerrard Underwood | ... | financial services |
Jassen Voinovski | ... | catering supervisor |
Jennifer Warkel | ... | director of international services |
Matthew Warren | ... | completion bond (as Matt Warren) |
Kurt Woolner | ... | completion bond |
Thanks
Angela Beach | ... | special thanks |
Brianna Beach | ... | special thanks |
Danny Beach | ... | special thanks |
Roberta Beach | ... | special thanks |
Tylor Beach | ... | special thanks |
Janine M. Clark | ... | in memory of (as Janine Clark) |
Ana Reeser | ... | special thanks |
John Reeser | ... | special thanks |
Sam Reeser | ... | special thanks |