Directed by
Ken Annakin |
Writing Credits
Lawrence Edward Watkin | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order)
Produced by
Walt Disney | ... | executive producer (uncredited) |
Perce Pearce | ... | producer |
Music by
Clifton Parker |
Cinematography by
Guy Green | ... | director of photography |
Editing by
Gordon Pilkington |
Casting By
Maude Spector | ... | (uncredited) |
Art Direction by
Carmen Dillon | ||
Arthur Lawson | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Michael Whittaker | ||
Yvonne Caffin | ... | (uncredited) |
Makeup Department
Geoffrey Rodway | ... | makeup supervisor |
Vivienne Walker | ... | hairdressing supervisor |
Gordon Bond | ... | hair stylist (uncredited) |
Trevor Crole-Rees | ... | makeup artist (uncredited) |
Ann Fordyce | ... | hair stylist (uncredited) |
Stuart Freeborn | ... | makeup artist (uncredited) |
Eddie Knight | ... | makeup artist (uncredited) |
Wally Schneiderman | ... | makeup artist (uncredited) |
Joan White | ... | hairdresser (uncredited) |
Production Management
F. Sherwin Green | ... | unit manager (as Frank Sherwin Green) |
Anthony Nelson Keys | ... | unit manager: second unit (as Anthony Nelson-Keys) |
Douglas Peirce | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Peter Bolton | ... | assistant director |
Alex Bryce | ... | second unit director |
Basil Keys | ... | assistant director: second unit |
Kip Gowans | ... | third assistant director (uncredited) |
Len Lee | ... | second assistant director: seconnd unit (uncredited) |
Peter Manley | ... | second assistant director (uncredited) |
Christopher Sutton | ... | third assistant director: second unit (uncredited) |
Art Department
Ernest Archer | ... | chief draughtsman (uncredited) |
Jim Baker | ... | property buyer (uncredited) |
Ivor Beddoes | ... | sketch artist (uncredited) |
John Box | ... | draughtsman (uncredited) |
Roy Dorman | ... | draughtsman (uncredited) |
Jim Herald | ... | floor props (uncredited) |
Peter Lamont | ... | draughtsman (uncredited) |
Don Picton | ... | draughtsman (uncredited) |
Ernie Quick | ... | floor props: second unit (uncredited) |
Jack Stephens | ... | art director: second unit (uncredited) |
Gus Walker | ... | construction manager (uncredited) |
Harry White | ... | set dresser: second unit (uncredited) |
Sound Department
Winston Ryder | ... | sound editor (as Wyn Ryder) |
Reg Barnes Heath | ... | sound mixer: second unit (uncredited) |
John Cooke | ... | assistant dubbing editor (uncredited) |
Peter Davies | ... | dubbing mixer (uncredited) |
Basil Fenton-Smith | ... | boom operator (uncredited) |
George Lowerre | ... | sound engineer (uncredited) |
George Paternoster | ... | boom operator: second unit (uncredited) |
Ken Rawkins | ... | sound camera operator (uncredited) |
Fred Ryan | ... | boom operator (uncredited) |
C.C. Stevens | ... | sound mixer (uncredited) |
Pat Wheeler | ... | assistant boom operator (uncredited) |
Visual Effects by
Peter Ellenshaw | ... | matte artist |
Camera and Electrical Department
David Harcourt | ... | camera operator (as Dave Harcourt) |
Geoffrey Unsworth | ... | photographer: second unit |
Robert Walker | ... | camera operator: second unit (as Bob Walker) |
John Alcott | ... | clapper loader (uncredited) |
Frank Bellingham | ... | still photographer (uncredited) |
Maurice Gillett | ... | floor electrician (uncredited) |
Peter Hall | ... | assistant camera (uncredited) |
Alan Hume | ... | focus puller (uncredited) |
Ian Jeayes | ... | still photographer (uncredited) |
Ken Nicholson | ... | clapper loader: second unit (uncredited) |
John Tiley | ... | assistant technician: Technicolor (uncredited) |
Charles Trigg | ... | still photographer (uncredited) |
George Courtney Ward | ... | still photographer (uncredited) |
Derek Whitehurst | ... | clapper loader (uncredited) |
Editorial Department
Joan Bridge | ... | color consultant: Technicolor |
Anne V. Coates | ... | assembly cutter (uncredited) |
Deveril Goodman | ... | second assistant editor (uncredited) |
Leslie Hodgson | ... | second assistant editor (uncredited) |
Richard Marden | ... | assistant editor (uncredited) |
Terry Poulton | ... | second assistant editor (uncredited) |
Henry Richardson | ... | second assistant editor (uncredited) |
Music Department
Muir Mathieson | ... | conductor: the Royal Philharmonic Orchestra |
Script and Continuity Department
Joan Davis | ... | continuity (uncredited) |
Connie Newton | ... | continuity: second unit (uncredited) |
Additional Crew
Charles R. Beard | ... | researcher (as Charles Beard) |
Walt Disney | ... | presenter |
Teresa Bolland | ... | production secretary (uncredited) |
Ian Craig | ... | technician: Technicolor (uncredited) |
Kathleen Hosgood | ... | production secretary: second unit (uncredited) |
Bob Kindred | ... | technicolor technician (uncredited) |
Catherine O'Brien | ... | publicist (uncredited) |