Altered Carbon (TV Series)
Out of the Past (2018)
Full Cast & Crew
Directed by
Miguel Sapochnik |
Writing Credits
Laeta Kalogridis | ... | (created by) |
Richard Morgan | ... | (based on the novel by) (as Richard K. Morgan) |
Laeta Kalogridis | ... | (written by) |
Nevin Densham | ... | (executive story editor) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Adam Banks | ... | associate producer |
Steve Blackman | ... | executive producer |
David Ellison | ... | executive producer |
Bradley J. Fischer | ... | executive producer |
Russel Friend | ... | executive producer |
Dana Goldberg | ... | executive producer |
Nick Hurran | ... | executive producer |
Laeta Kalogridis | ... | executive producer |
John G. Lenic | ... | producer (produced by) |
Garrett Lerner | ... | executive producer |
Mike Medavoy | ... | executive producer |
Arnold Messer | ... | executive producer (as Arnold W. Messer) |
James Middleton | ... | executive producer |
Brian Nelson | ... | co-executive producer |
Allen Marshall Palmer | ... | co-producer |
Marcy Ross | ... | executive producer |
Miguel Sapochnik | ... | executive producer |
Alison Schapker | ... | executive producer (showrunner) |
James Vanderbilt | ... | executive producer |
Music by
Jeff Russo |
Cinematography by
Martin Ahlgren | ... | director of photography |
Editing by
Barry Alexander Brown |
Casting By
Erica S. Bream | ... | (as Erica Silverman Bream) |
Sean Lee | ... | (production leader) |
April Webster |
Production Design by
Carey Meyer |
Art Direction by
Chris Beach | ... | supervising art director |
Colin De Rouin | ||
Harrison Yurkiw |
Set Decoration by
Lin MacDonald |
Costume Design by
Ann Foley | ... | (CTAC Praetorians & Envoys) |
Christine Wada |
Makeup Department
Lilia Afsahi | ... | hair stylist |
Rebekah Bak | ... | makeup artist |
Lil Batista | ... | hair stylist |
Chris Bennett | ... | hair stylist |
Kate Blythe | ... | makeup artist |
Yvonne Connor | ... | makeup artist |
Mariah Crawley | ... | key hair stylist |
Amber Crombach | ... | assistant makeup artist |
James Dreichel | ... | assistant hair stylist (as Jim Dreichel) |
Ceilidh Dunn | ... | key makeup artist |
Amanda Field | ... | assistant hair stylist (as Amanda Wolski) |
Ashley Forshaw | ... | key makeup effects artist |
Maiko 'Mo' Gomyo | ... | special makeup effects artist |
Darci Jackson | ... | makeup artist |
Jessica Glyn Jones | ... | assistant hair stylist |
Rebecca Lee | ... | makeup designer |
Ailsa Macmillan | ... | key hair stylist |
Megan Nicholson | ... | assistant makeup artist |
Ryan Nicholson | ... | special makeup effects artist |
Karly Paranich | ... | assistant makeup artist |
Jessica Rain | ... | hair department head |
Crissy Renaud | ... | special makeup effects artist: Silicone runner |
Vicki Syskakis | ... | special makeup effects artist |
Bill Terezakis | ... | special makeup effects designer |
Marjorie Wood | ... | 1st assistant makeup artist |
Production Management
Lynne Bespflug | ... | Second unit production manager |
Dieter Ismagil | ... | post-production executive |
Cecil O'Connor | ... | unit production manager |
Jenni Ross | ... | post production supervisor (as Jennifer Ross) |
Talei Searell | ... | production manager: design studio |
Ralph Winter | ... | unit production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Ashley Bell | ... | second assistant director |
Michael Bendner | ... | additional assistant director: Key Background Coordinator |
Trista Brereton | ... | background coordinator |
Benjamin Cairns | ... | third assistant director |
Scott Catolico | ... | third assistant director |
James Forrester | ... | third assistant director |
Myron Hoffert | ... | first assistant director |
Kathy Houghton | ... | second assistant director |
David Klohn | ... | first assistant director: second unit |
Melissa Lukacevic | ... | second assistant director |
Tim Macarthur | ... | background coordinator |
Brandon Ng | ... | trainee assistant director |
Eddy Santos | ... | second assistant director |
Ashley Sawyer | ... | third assistant director |
Andrew Suttar | ... | trainee assistant director: second unit |
D. Joanne Malo | ... | background director (uncredited) |
Art Department
Mohamed AbouAhmed | ... | lead hand |
Carole Alexander | ... | sculptor / set decoration coordinator / set dresser |
Don Anderson | ... | assistant property master: 2nd Unit |
Britt Bancroft | ... | set buyer |
Stevo Bedford | ... | art director: vehicles |
Catherine Bertetic | ... | set dresser |
Michael A. Billings | ... | assistant set decorator |
Nancy Anna Brown | ... | assistant art director |
James Carson | ... | concept artist |
Lynn Chaulk | ... | paint foreman |
Kevin Cockell | ... | assistant property master |
Brian Cunningham | ... | concept illustrator |
John Dale | ... | construction coordinator |
Elena Dresser | ... | set dresser |
Nick Dudar | ... | set designer |
Kirsten Dumont-Aubrey | ... | sculptor |
Lisle Fehlauer | ... | set dresser |
Mikhail Ferrara | ... | set dresser |
Jack Gauvreau | ... | head sculptor |
Lisa Godwin | ... | prop builder |
Gillian Goodman | ... | props buyer |
Rupert Hancock | ... | set dresser |
Jeremy Hanna | ... | concept artist: Weta Workshop |
Rob Hilson | ... | concept artist |
Kyle Irwin | ... | carpenter |
Alexandros Isidorou | ... | automotive spray painter |
Jana Kelly | ... | greens buyer |
Colin Kroeker | ... | lead carpenter |
Ken Laderoute | ... | lead carpenter |
Chris Lewis | ... | set designer |
Kris Longworth | ... | lead carpenter |
Rohan Lyal | ... | head greensman |
Dane Madgwick | ... | concept artist: Weta Workshop |
Boris Maganic | ... | sculptor |
Richard Marmion | ... | sculpture foreman |
Nick Mather | ... | set dresser fabricator |
Morgan McConnell | ... | graphic designer |
Heather McDonald | ... | props |
J.J. Mestinsek | ... | paint coordinator |
Steve Miller | ... | set decoration foreman |
Teresa Ngan | ... | art department co-ordinator |
Moira Perlmutter | ... | set dec coordinator |
Adam Pescott | ... | storyboard artist |
Mauricio Ruiz | ... | concept artist |
Kris Sandberg | ... | set dresser |
Jeremy Simser | ... | storyboard artist |
Rosemary Stegman | ... | prop builder |
Sumit Sura | ... | art department assistant |
Bryan Sutton | ... | set designer |
Nevin Swain | ... | property master |
Stephen Vance | ... | scenic painter |
John Whipple | ... | scenic carpenter |
Miho Yamamoto | ... | props |
Ken Palkow | ... | fabricator (uncredited) / prop fabricator (uncredited) |
Fraser Stepanick | ... | scenic artist (uncredited) |
Sound Department
Mark Allen | ... | sound effects editor |
Brian Armstrong | ... | dialogue editor |
Kristian Bailey | ... | sound mixer: second unit |
Tim Crich | ... | utility sound |
Owen Granich-Young | ... | sound effects editor |
Dave Griffiths | ... | boom operator |
Brett Hinton | ... | supervising sound editor |
Caleb Hollenback | ... | sound recordist |
Andy King | ... | re-recording mixer |
Austin Krier | ... | sound effects editor |
Jacob McNaughton | ... | foley mixer |
Samuel Munoz | ... | foley editor |
Caitlin Norman | ... | sound assistant |
Patrick Ramsay | ... | sound mixer |
Colin Rogers | ... | adr mixer |
Keith Rogers | ... | re-recording mixer |
Noel Vought | ... | foley artist |
Mhairi Wyles-Lang | ... | adr bookings coordinator |
Special Effects by
Eric Bullock | ... | special effects |
Dan Cervin | ... | special effects first assistant / special effects foreman |
Mike Elizalde | ... | design consultant: Spectral Motion |
Pete Kelley | ... | special effects technician: Ironhead Studio |
David Loveday | ... | pyrotechnician: pilot |
Albert F. Seibert | ... | special effects set supervisor |
Matt Sleep | ... | special effects assistant |
Mike Splatt | ... | special effects senior technician |
Joel Whist | ... | special effects supervisor |
Marco Wuest | ... | props and modelmaking supervisor |
Brett Yavis | ... | special effects assistant |
Richard Connor | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Tim Adams | ... | prep supervisor: Double Negative |
Alicia Aguilera | ... | digital compositor |
Victor Almela | ... | digital compositor |
Kris Anderson | ... | digital compositor |
Laraib Atta | ... | compositor |
Svilen Aynadzhiev | ... | digital compositor |
Adam Baldwin | ... | visual effects artist: DNEG (as Adam Darrah) |
Jenna Barratt | ... | visual effects editor: DNEG |
Pete Baxter | ... | digital compositor |
Anita Berkhané | ... | assistant visual effects editor: Double Negative (as a different name) |
Preetham Tej Boddu | ... | roto prep supervisor |
Amanda Bone | ... | 3D generalist TD: DNEGTV |
Emma Braney | ... | cg lead |
Sule Bryan | ... | Compositing Supervisor: DNEGTV |
Kerrie Bryant | ... | visual effects coordinator: DnegTV |
Bianca-Lee Burgess | ... | tracking/matchmoving |
Rebecca Burnett | ... | visual effects coordinator |
Everett Burrell | ... | visual effects supervisor |
Alvaro Cajal | ... | digital compositor |
William Carley | ... | lead 3D artist: dneg |
Christina Castelo Branco | ... | visual effects artist |
Clare Cheetham | ... | production manager: Dnegtv (as Clare Heneghan) |
Alfonso Chin | ... | visual effects |
Charles Chorein | ... | visual effects artist |
Kajsa Christiansson | ... | roto prep artist: double negative |
Rory Coomey | ... | cyber and lidar scanning |
Barry Corcoran | ... | motion graphics supervisor |
André Correia | ... | FX Technical Director: visual effects |
Barney Curnow | ... | visual effects supervisor: atomic arts |
Francesca Dare | ... | compositor: Dneg |
Jorge del Valle | ... | previs supervisor |
Giulia Dell'Armi | ... | creature td: DNEG |
Claire Duthie | ... | visual effects editor: Dneg |
Daniel Fernández | ... | visual effects |
Lee Fisher | ... | roto/prep artist |
James Furlong | ... | lead digital matte painter: DNEGTV |
Sarah Gatefield | ... | matchmove artist: dneg tv |
Dipak Gaur | ... | bg prep artist: Atomic Arts |
Maria Giron | ... | visual effects |
Ana Gomes | ... | compositor: Double Negative |
Sam Gunn | ... | generalist td |
Haakon Gustavsen | ... | tech checker |
Joshua Hakim | ... | video playback |
Guy Hancock | ... | screen graphics designer |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
Natalie Henry | ... | visual effects production assistant |
Tom Hocking | ... | digital effects artist: at DNEGTV |
Tushar Hote | ... | lightning td: lighting technical director |
Daffy Hristova | ... | lookdev artist: Double Negative TV / modelling artist, texturing, lookdev, lighting: Double Negative TV / modelling artist: Double Negative TV / texturing artist: Double Negative TV |
Steven Hughes | ... | Previsualization Artist: Double Negative |
Louise Hussey | ... | exec vfx producer DNegTV |
Albena Ivanova | ... | visual effects artist |
Adam Jackson | ... | roto/prep artist |
Matthes Jacob | ... | matchmove artist |
Oliver Johnstone | ... | digital compositor |
Aled Rhys Jones | ... | digital compositor: Double Negative |
Hayden Jones | ... | executive vfx supervisor: dnegtv |
Paul Jones | ... | visual effects producer |
Sean Kachenmeister | ... | visual effects editor: Encore Hollywood |
Kenn Hedin Kalvik | ... | digital compositor: Double Negative |
Anshul Kashyap | ... | visual effects coordinator |
Connor Kitto | ... | matchmove supervisor |
Oscar Knott | ... | compositor |
Philipp Kratzer | ... | fx td: DNEG TV |
Dan Krieger | ... | assistant visual effects editor |
Kaan Kucuk | ... | 3d modeler |
Erin Langford | ... | visual effects coordinator |
Sun Lee | ... | matte painter: Lola VFX |
David Legault | ... | visual effects coordinator: Production |
Christine Lemon | ... | visual effects |
Jessica Lennox | ... | Generalist TD |
Jean-François Leroux | ... | digital compositor: DnegTV / lead compositor: DnegTV |
Xavier Lestourneaud | ... | fx supervisor: DNEG |
Tord Liljedahl Tønnesen | ... | roto/prep artist |
Fraser Macedo | ... | interface graphic designer |
Ralph Maiers | ... | visual effects supervisor |
Domhnall Malone | ... | motion graphics artist |
Roshni Maranat | ... | visual effects coordinator: Atomic Arts |
Josh McGuire | ... | compositor: Encore Hollywood |
Tony Meagher | ... | visual effects producer (as Michael Meagher) |
Pau Minguell | ... | digital matte painter: dneg tv |
Ashley Mohabir | ... | digital compositor: Double Negative |
Steve Moncur | ... | visual effects |
Reuben Montgomery | ... | digital compositor |
Antoine Moulineau | ... | cg supervisor: DnegTV |
Mattia Munafò | ... | modeling artist: Double Negative |
Chris Munns | ... | assistant colourist: DNEG |
David Myles | ... | compositor: Lola VFX |
Paul Nelson | ... | cg build supervisor: DnegTV |
Tania Nunes | ... | motion graphics designer |
Kent O'Connor | ... | associate visual effects supervisor / senior data wrangler |
Matthew O'Sullivan | ... | technology project manager |
Lucia Pascali | ... | generalist td: DnegTV |
Mark Pascoe | ... | head of cg: DNegTV |
Nimesh j Patel | ... | Modeller |
Jane Paton | ... | digital compositor |
Philip Pendlebury | ... | technical resource manager: DNEGTV |
Jeff Penick | ... | compositor |
Hyson Pereira | ... | digital compositor: dnegtv |
Marko Perendija | ... | digital compositor: double negative |
Valentin Petrov | ... | digital matte painter: DnegTV |
Daniel Pettipher | ... | senior production manager: DNEGTV |
Andrea Pezzolato | ... | visual effects artist: Double Negative |
Jonathan Privett | ... | executive vfx supervisor DNegTV |
Arka Ray | ... | compositor: Prep artist / prep artist |
Jordan Rice | ... | 2d visual effects runner |
James Francis Sutherland Robson | ... | 3D generalist TD (as James Robson) |
Antonio Rodríguez Díaz | ... | digital compositor: double negative |
Eleanor Rogers | ... | digital compositor: DNEG TV |
Vinay Krishan Rohilla | ... | matchmove artist: visual effects |
Andrea Rosa | ... | visual effects |
Evan Scott Russell | ... | visual effects assistant |
Niki Ryan | ... | lead compositor: DNEG (as Niki Turpin) |
Matteo Sala | ... | visual effects artist |
Sudip Samanta | ... | Prep artist / Roto/Prep artist |
Reece Sanders | ... | compositor |
Sheena Sankhla | ... | compositor |
James Schembri | ... | vfx line producer |
Pilar Seijo | ... | digital compositor: Double Negative |
Aurora Shannon | ... | senior visual effects colourist |
Michal Skowron | ... | matchmove artist: DnegTV |
Yanko Slavov | ... | senior matchmove and body tracking artist |
Jonathan Smith | ... | visual effects coordinator |
Reyffer Sousa | ... | Generalist TD: Atomic Arts |
Mihai Stan | ... | Digital Compositor: Double Negative Visual Effects |
Markus Sterner | ... | lead generalist td: Dneg |
Nishant Subrahmanian | ... | visual effects line producer |
Sokratis Synitos | ... | digital compositor |
Jigna Thacker | ... | line producer |
Siddharth Thakur | ... | digital compositor: double negative |
Terry Tsang | ... | roto prep supervisor: DNegTV |
Nadia Tzuo | ... | main title design |
Ryan Uhrich | ... | motion designer: playback & post |
Matthew Unwin | ... | Lola VFX |
Jon Uriarte | ... | lead compositor |
Leida Vincent | ... | digital artist: DnegTV |
Vijay Kumar Yadav | ... | paint |
David Zaretti | ... | 2D Supervisor: dneg tv |
Jade Zulkoskey | ... | data wrangler (as Paula Zulkoskey) |
Midha Arun | ... | bg prep artist (uncredited) |
Martyn Hawkins | ... | compositor: DnegTV (uncredited) |
Alex Shvartzman | ... | lidar and cyberscanning: industrial pixel vfx (uncredited) |
Stunts
Clayton J. Barber | ... | stunts |
Kristina Baskett | ... | stunts |
Krista Bell | ... | stunts |
Tamiko Brownlee | ... | utility stunts |
Roberta Cenedese | ... | cast water safety |
Steve Chang | ... | stunts |
Alex Chiang | ... | stunt performer / stunt team |
Andrew Chin | ... | stunt performer |
Bruce Concepcion | ... | stunts |
Tim Connolly | ... | stunt double: Joel Kinnaman |
Lloyd Cunningham | ... | stunt player: previs |
Cory DeMeyers | ... | stunts |
Natasha Denis | ... | stunt rigger |
Christopher Di Meo | ... | stunts |
Cameron Hilts | ... | stunts |
Darcy Hinds | ... | stunt double |
Brian Ho | ... | stunts |
Robert Zen Humpage | ... | stunt performer |
Eric Jacobus | ... | action designer |
Sean Kohnke | ... | Stunt actor: black clad # 2 / stunts |
Efka Kvaraciejus | ... | stunts |
Keanu Lam | ... | stunts |
Larry Lam | ... | stunt coordinator |
Emmanuel Manzanares | ... | action designer / fight team |
Jeremy Marinas | ... | fight coordinator |
Kyle Mclean | ... | stunts |
Reg Milne | ... | key stunt rigger |
Crystal Mudry | ... | stunt double / stunt double: Olga Fonda / stunt performer: Black clad |
David Will No | ... | fight trainer (as David No) / stunts (as David No) |
Lori O'Connell | ... | stunt double: Mother Kovacs |
Johnson Phan | ... | stunts |
Jerry Quill | ... | stunts |
Jason Reynolds | ... | stunt rigger |
Vlad Rimburg | ... | action designer / utility stunts: fight team |
Bryan Sloyer | ... | stunts |
Larnell Stovall | ... | stunt coordinator |
Paul Wu | ... | stunt performer: Black Clad / stunt performer: Shadow Trooper |
Fraser Aitcheson | ... | stunts (uncredited) |
Paul Lazenby | ... | stunt actor (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Braden Batsford | ... | first assistant camera: c camera |
Keith Brooks | ... | set wireman |
Trevor Butt | ... | first assistant camera: "a" camera |
Luke T. Campbell | ... | phantom technician |
Jesse Deacon | ... | lighting technician |
Frank Devine | ... | lighting technician |
Herb DeWaal | ... | underwater key grip |
Justin Forkheim | ... | grip: second unit |
Marcus Fung | ... | second assistant camera |
Amie Gibbins | ... | second assistant camera: b camera |
Ian Gledhill | ... | lighting console programmer |
Aaron Haesler | ... | first assistant camera: b camera |
Braden Haggerty | ... | underwater camera operator |
Rod Haney | ... | rigging grip best boy |
Dwight Hartnett | ... | digital imaging technician: second unit |
Steve Holland | ... | set wireman |
Kieran Humphries | ... | first assistant camera: "a" camera |
Tony Hyland | ... | leadman rigging grip (uncredited) |
Randy A. Jablonka | ... | lighting technician |
James M. Jackson | ... | assistant chief lighting technician / chief lighting technician: second unit |
Simon Jori | ... | digital imaging technician |
David Joshi | ... | camera: Video Coordinator (as Dave Joshi) |
Marty Kamron | ... | lighting technician |
Scott Kozak | ... | grip rigger |
Denis Marcotte | ... | grip: day player |
Adrian Mottram | ... | lighting technician: second unit |
Erin Nelligan | ... | console operator / console programmer |
Marc Nolet | ... | grip |
Kim Olsen | ... | key grip |
Peter Pacula | ... | best boy rigging grip |
Dylan Paul | ... | balloon light technician |
Gary Potzkai | ... | camera trainee |
Sasha Proctor | ... | b camera/steadicam operator |
Alex Reno | ... | rigging grip |
Kat Ruston | ... | rigging electric (as Kathrina Moehlman) |
Michael Andrew Salisbury | ... | electrician |
Keyon Slowly | ... | dolly grip |
Calum Smith | ... | set wireman |
Keshia Smith | ... | digital loader |
Robin A. Smith | ... | camera operator: "c" operator (as Robin Smith) |
Simon Smith | ... | key grip: second unit |
Shaun Stander | ... | digital loader |
Stephen Stubbs | ... | grip second unit day play |
Jarrod Tiffin | ... | rigging gaffer |
Gladys Tong | ... | computer/video playback supervisor |
Andrew Vidinha | ... | second assistant camera: "a" camera |
Christopher Walsh | ... | dolly grip / grip |
Daniel Walsh | ... | first assistant camera: "a" camera |
William Waring | ... | camera operator: "a" camera |
Connor Welsh | ... | dolly grip: second unit |
Aaron Wik | ... | grip |
Matt Young | ... | lighting technician |
Katie Yu | ... | still photographer |
Jeff Zwicker | ... | lighting technician |
Animation Department
Iestyn Roberts | ... | animator |
Eliot Speed | ... | animator / layout artist |
Colin Tunnicliffe | ... | animator |
Casting Department
Corinne Clark | ... | casting: Canada |
Sandra-Ken Freeman | ... | extras casting |
Samantha Montgomery | ... | extras casting: second units |
Jennifer Page | ... | casting: Canada |
Christin Park | ... | casting associate |
Chris Redondo | ... | casting associate |
Beth Ryne | ... | casting assistant |
Sheriz Tambanillo | ... | casting associate |
Erika Valliere | ... | casting assistant |
Angela Young | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Chris Alexander | ... | specialty costuming: Ironhead Studio |
Jasmine Bautista | ... | costume assistant: Los Angeles |
Tricia Boyko | ... | costume cutter |
Leslie Cairns | ... | sewer: short term |
Shannon Campbell | ... | shopper |
Jaclyn Charlton | ... | costume set supervisor: second unit |
Lucas Comstock | ... | specialty costumer |
Tamsin Costello | ... | assistant costume designer |
Kellie Davis | ... | prep costumer |
Summer Dietz | ... | assistant costume designer |
Sandy Dunn | ... | seamstress |
Jose Fernandez | ... | specialty costume |
Denise Gingrich | ... | Key Costume ager/dyer/textile artist |
Briana Heavener | ... | costumer: los angeles crew |
Nancy Jones | ... | set costumer |
Lindsey Kear | ... | assistant costume designer |
Pete Kelley | ... | specialty costumes: Ironhead Studio |
Gloria Kim | ... | costume concept artist |
Sook Hyun Kim | ... | seamstress |
Brenda Knight | ... | costume cutter |
Valerie Laven-Cooper | ... | key costumer: Los Angeles |
Evelyn Leung | ... | truck costumer |
Jessica Lythgoe-Green | ... | costume supervisor |
Corinne Mameli | ... | extras costume coordinator |
Leana McGregor | ... | breakdown artist / breakdown/dyeing artist |
Kieu Nguyen | ... | costume cutter |
Kevin Norris | ... | costume assistant |
Susan O'Hara | ... | costume set supervisor |
Savino Peragine | ... | tailor: men |
Kit Pfeil | ... | breakdown artist |
Nu Quan | ... | seamstress |
Meghann Rogers | ... | set costumer |
Jenn Rose | ... | specialty costume fabricator: for Ironhead Studios |
Briana Scott | ... | costume ager/dyer/textile artist |
Lilly Sky | ... | stitcher |
Rachel Sokoloski | ... | buyer |
Samantha Stroman | ... | breakdown artist |
Shannon Tremewen | ... | set costumer |
Danielle White | ... | prep costumer/set costumer |
Roma Wnuk | ... | seamstress |
Eddie Yang | ... | concept artist |
Editorial Department
Marcelo Aprile | ... | assistant colorist |
Allison Arachea | ... | post-production assistant |
Jill Bogdanowicz | ... | final colorist |
Anthony Corsi | ... | digital colorist |
Raoul Crosby | ... | dailies / i/o operator |
Matt Gough | ... | post-production assistant |
Kevin Fairfax Harwood | ... | data io manager |
Joy Lin | ... | i/o operator |
Shannon Lynch | ... | assistant editor |
Ryan Malone | ... | prep editor |
Ren Manlolo | ... | senior dailies operator |
W. Cody Nelson | ... | dailies operator |
Chelsea Ray | ... | post-production assistant |
Tyler Ruocco | ... | first assistant editor |
Andrew Thompson | ... | assistant editor |
Jodi Vazquez | ... | assistant editor (as Jodi Trocchio) |
Matt Wells | ... | colorist: dailies / workflow consultant: dailies |
Andrew M. Young | ... | main title colorist |
Yoon Hee Hwang | ... | dailies assistant supervisor (uncredited) |
Location Management
Jason Collier | ... | assistant location manager |
Pallas Pace | ... | location production assistant |
Rino Pace | ... | location manager |
Music Department
Mitch Bederman | ... | music editor |
Philippe Briand | ... | composer: trailer music |
Amit May Cohen | ... | additional orchestration |
Cynthia Daft-Blondelle | ... | assistant music coordinator |
Amie Doherty | ... | conductor / orchestrator |
Jordan Gagne | ... | composer: additional music |
Ayana Haviv | ... | singer: soloist |
Caleb Hsu | ... | Music Production Assistant |
Stan Jones | ... | music editor |
Tori Letzler | ... | featured vocals: main title |
Samuel Lucas | ... | score editor |
Mike Newport | ... | composer: trailer music (as Mike J. Newport) |
Michael Perfitt | ... | score and mix engineer |
Maggie Phillips | ... | music supervisor (as Marguerite Phillips) |
Emily Rice | ... | additional orchestrator |
Christine Greene Roe | ... | music coordinator |
Jeff Russo | ... | composer: theme music |
Gabriel Saban | ... | composer: trailer music |
Tracie Turnbull | ... | tech assistant |
Andrew Brady | ... | assistant to music supervisor (uncredited) |
Script and Continuity Department
Amanda Alexander | ... | script supervisor |
Gorrman Lee | ... | script coordinator |
Transportation Department
Scott Carpenter | ... | transportation |
Paul Irvine | ... | transportation captain |
Rick Rasmussen | ... | picture car coordinator |
Corey Tufts | ... | director driver |
Additional Crew
Tony Alcantar | ... | on set dialect coach |
Caroline Alderson | ... | director's assistant |
Corine Buffel | ... | production coordinator |
Taran Butler | ... | tactical weapons trainer |
Erika Canchola | ... | production legal |
Morris Chapdelaine | ... | assistant to producer |
Josephine Cheung | ... | production assistant |
Isaac J. Choice | ... | finance coordinator |
Daniel Crow | ... | assistant to Steve Blackman |
Klaus Derendorf | ... | German language consultant / Spanish language consultant |
Elyse Dinh | ... | additional adr performer: voice |
Cameron Drinkle | ... | motion picture video coordinator |
Ted Emerson | ... | First Assistant Production Coordinator |
Benoit Fiset | ... | language consultant |
Kyle Gauthier | ... | set wireman |
Kerry Goulding | ... | assistant accountant |
Richard Graham | ... | clearance coordinator/producer asst. to john g. lenic |
Christopher J. Green | ... | assistant accountant |
Devin Gunenc | ... | second assistant production coordinator |
Caity Hardy | ... | office production assistant |
Alexandra E Hartman | ... | assistant: Laeta Kalogridis |
Ed Huber | ... | accounting payroll clerk (as Eddy Huber) |
Krista Huppert | ... | assistant accountant |
Dacen James | ... | assistant production coordinator: Canada (as Dacen McAmmond) / production team (as Dacen McAmmond) |
Adrienne Kapuki Jones | ... | studio production executive |
Melissa B. Kyle | ... | Assistant to James Middleton / assistant to James Middleton |
Travis McLelland | ... | scenic metal fabricator |
Alissa Ophoff | ... | payroll accountant |
Eric W. Phillips | ... | writer' p.a. / writers production assistant / writers prodution assistant |
Dylan Pittman | ... | production assistant |
Andrea Rana | ... | accounting clerk |
Arlina Rodriguez | ... | stand-in/photo double: Martha Higareda |
Evan Scott Russell | ... | production assistant |
Benjamin Schaan | ... | assistant: Laeta Kalogridis |
Jon Sperry | ... | dialect coach |
Amelia Swedeen | ... | showrunner's assistant |
Mary Trier | ... | production legal |
Kelli Turner | ... | paramedic |
Claire Walden | ... | assistant to executive producer: Steve Blackman |
Mayumi Yoshida | ... | Japanese Dialect Coach |
Aiden Zanini | ... | Dive Supervisor |
Bonnie Zipursky | ... | assistant: Joel Kinnaman |
Peter Brown | ... | stand-in (uncredited) |
Jack de Jong | ... | production assistant (uncredited) |
Sheila Erdmann | ... | makeup fx office assistant (uncredited) |
Rob Fournier | ... | armourer (uncredited) |
Jon Stephenson | ... | water tank coordinator (uncredited) |