Directed by
Chris Noonan |
Writing Credits (WGA)
Richard Maltby Jr. | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Steve Christian | ... | executive producer |
David Kirschner | ... | producer |
Mike Medavoy | ... | producer |
Arnold Messer | ... | producer (as Arnold W. Messer) |
Louis Phillips | ... | executive producer |
Corey Sienega | ... | producer |
David Thwaites | ... | producer |
Colin Vaines | ... | executive producer |
Bob Weinstein | ... | executive producer |
Harvey Weinstein | ... | executive producer |
Nigel Wooll | ... | executive producer |
Renée Zellweger | ... | executive producer |
Music by
Nigel Westlake |
Cinematography by
Andrew Dunn | ... | director of photography |
Editing by
Robin Sales |
Casting By
Priscilla John |
Production Design by
Martin Childs |
Art Direction by
Grant Armstrong | ||
Mark Raggett | ... | supervising art director |
Set Decoration by
Tina Jones | ||
Lewis Critchley | ... | (uncredited) |
Costume Design by
Anthony Powell |
Makeup Department
Jayne Buxton | ... | hair stylist (as Jane Buxton) / makeup artist (as jane Buxton) |
Julie Dartnell | ... | hair stylist / makeup artist |
Helen Johnson | ... | hair stylist / makeup artist |
Graham Johnston | ... | makeup artist: Ms. Zellweger (as Graham Johnson) |
Lisa Westcott | ... | hair designer / makeup designer |
Tricia Cameron | ... | makeup department head: additional photography (uncredited) |
Suzanne Jansen | ... | makeup artist (uncredited) |
Delia Letham | ... | additional make-up artist (uncredited) |
Siân Miller | ... | makeup artist: Miss Zellweger, additional photography (uncredited) |
Production Management
David Campbell-Bell | ... | unit manager: Lake District |
Jennifer Coatsworth | ... | animation production manager: Passion Pictures (as Jen Coatsworth) |
Simon Crook | ... | production manager: Isle of Man |
Kevin Jenkins | ... | unit manager: London |
Nigel Wooll | ... | unit production manager |
Emma Zee | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Phil Booth | ... | second assistant director |
Tom Brewster | ... | first assistant director: second unit |
Guy Heeley | ... | first assistant director |
Vicky Marks | ... | third assistant director |
Charlie Reed | ... | co-third assistant director |
George Walker | ... | first assistant director: Scotland |
Vicki Allen | ... | second assistant director: additional filming (uncredited) |
Phil Booth | ... | first assistant director: additional shooting (uncredited) |
Ben Harrison | ... | second assistant director: Isle of Man (uncredited) |
James Manning | ... | second assistant director: additional shooting (uncredited) |
Art Department
Barry Arnold | ... | dressing props: Isle of Man |
Ray Barrett | ... | carpenter |
Sarah Bicknell | ... | draughtsperson (as Sarah Stuart) |
Nick Bowen | ... | scenic painter (as Nicholas Bowen) |
Catherine Byrne | ... | assistant to art director |
Daniel Byrne | ... | carpenter |
John Cavo | ... | dressing props: Lake District |
Stephen Challenor | ... | carpenter |
John Cloke | ... | scenic painter |
Paul Couch | ... | scenic painter |
Roland Coyne | ... | head carpenter |
Graham Dale | ... | dressing props: Lake District |
Thomas Davies | ... | carpenter |
Raymond Day | ... | carpenter |
Jonathan Downing | ... | stand-by props |
Jack Dyer | ... | stagehand (as John Dyer) |
Trevor Dyer | ... | carpenter |
Derek Ede | ... | stagehand |
James Ede | ... | stand-by painter |
Steve Ede | ... | construction manager |
Ronald Fowler | ... | rigger: Isle of Man |
Paul Garrett | ... | rigger: Isle of Man |
John Gibson | ... | chargehand carpenter |
Emma Godwin | ... | assistant set decoration buyer |
Kenneth Hambling | ... | carpenter |
Charles Hammett | ... | carpenter |
Kevin Harris | ... | carpenter |
Justin Heath | ... | rigger: Isle of Man |
Paul Humbles | ... | dressing props |
Martin Lane | ... | scenic painter |
Ray Lawson | ... | rigger: Isle of Man |
Nicholas Lloyd | ... | carpenter |
Elizabeth Loach | ... | draughtsperson |
Robert May | ... | carpenter |
Stephen McGregor | ... | carpenter |
Elaine McLenachan | ... | set decorator: Scotland |
David Meeking | ... | scenic painter |
Keith Muir | ... | stand-by stagehand |
Tony Musk | ... | stand-by carpenter (as Anthony Musk) |
Colin Mutch | ... | dressing props: Isle of Man |
John Palmer | ... | chargehand dressing props |
Allen J. Polley | ... | property master (as Allen Polley) |
Joshua Polley | ... | Trainee prop |
David Quirke | ... | scenic painter |
Daren Reynolds | ... | chargehand stand-by props (as Darren Reynolds) |
Tony Roberts | ... | rigger: Isle of Man |
Lester Rowbotham | ... | carpenter (as Lester Rowbottom) |
Dan Sansom | ... | rigger: Isle of Man |
Steve Sansom | ... | chargehand rigger |
Emma Saunders | ... | art department runner |
Peter Smith | ... | scenic painter |
Sharon Smith | ... | storyboard artist: Passion Pictures |
David Stapleton | ... | head scenic painter |
Jim Taylor | ... | stand-by plasterer |
Louis Turner | ... | dressing props |
Paul Turner | ... | dressing props |
Kate Venner | ... | set decoration buyer |
Wolfgang Walther | ... | stand-by rigger |
Howard Weaver | ... | scenic painter |
Kevin Wheeler | ... | props storeman |
Ashley Winter | ... | draughtsperson |
Mickey Woolfson | ... | property master: Scotland (as Micky Woolfson) |
Tony Chance | ... | storyboard artist (uncredited) |
Rohan Harris | ... | portraits (uncredited) |
Thomas Jones | ... | props model maker (uncredited) |
John Lund | ... | storyboard artist (uncredited) |
Sound Department
Harry Barnes | ... | foley editor |
Peter Burgis | ... | foley artist |
Andrew Caller | ... | re-recording mixer |
Andie Derrick | ... | foley artist (as Andi Derrick) |
John Downer | ... | supervising sound editor |
James Doyle | ... | sound mix technician |
Robert Ford | ... | sound assistant |
Christian Joyce | ... | sound recordist: second unit (as Chris Joyce) |
Peter Lindsay | ... | sound recordist |
Kate Morath | ... | sound maintenance engineer |
Sarah Morton | ... | adr editor / dialogue editor |
Brendan Nicholson | ... | re-recording mixer |
Richard Pryke | ... | re-recording mixer |
Adam Scrivener | ... | sound mix technician |
Trevor Swanscott | ... | foley recordist |
Christian Bourne | ... | boom operator: pick-ups (uncredited) |
Larry Hopkins | ... | layback sound mixer (uncredited) |
Todd R. Mason | ... | temp voiceover recordist (uncredited) |
James Seddon | ... | dolby consultant (uncredited) |
Special Effects by
Jody Eltham | ... | special effects technician: Darkside Effects |
Victoria Williams | ... | special effects supervisor: Darkside Effects |
Matthew G. Armstrong | ... | special effects assistant: dailies (uncredited) |
Michael Dawson | ... | special effects coordinator (uncredited) |
James Payton | ... | snow technician (uncredited) |
Stephen Shelley | ... | snow effects technician: dailies (uncredited) |
Joss Williams | ... | special effects consultant (uncredited) |
Visual Effects by
John Benn | ... | production support: Cinesite |
Dan Beresford | ... | production support: Cinesite |
Paul Birkett | ... | 2D digital artist: Cinesite |
Warwick Campbell | ... | 2D digital artist: Cinesite |
Chas Cash | ... | 3D digital artist: Cinesite |
Dave Early | ... | matte painting: Cinesite |
Dan Harrod | ... | 2d digital artist: Cinesite |
Michael Illingworth | ... | 2D digital artist: Cinesite |
Matt Kasmir | ... | 2D digital artist: Cinesite |
Sevendalino Khay | ... | matte painting: Cinesite |
Jon Miller | ... | tracking supervisor: Cinesite |
Rachel Nicoll | ... | matte painting: Cinesite |
Clare Norman | ... | visual effects producer |
Simon Stanley-Clamp | ... | visual effects supervisor: Cinesite |
Courtney Vanderslice | ... | head of production: Cinesite (as Courtney Vanderslice-Law) |
Karen Wand | ... | 2D digital artist: Cinesite |
Kevin Wheatley | ... | production support: Cinesite |
Kathy Wise | ... | production support: Cinesite |
Aviv Yaron | ... | production support: Cinesite |
Mitch Mitchell | ... | head of imaging: Cinesite (uncredited) |
Simon Wilkinson | ... | visual effects (uncredited) |
Stunts
Jamie Edgell | ... | stunt coordinator |
Peter Pedrero | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Simon Allerdice | ... | electrician (as Simon Alderdice) |
Alex Bailey | ... | still photographer |
Sebastian Barraclough | ... | clapper loader: "b" camera |
Ian Barwick | ... | rigging gaffer |
Tim Battersby | ... | camera focus: second unit |
Jim Boorer | ... | key grip: second unit |
Harry Bowers | ... | clapper loader: "a" camera |
Will Burns | ... | rigging electrician |
Andrew Curling | ... | rigging electrician |
Lee Eldred | ... | electrician |
Steve Finberg | ... | electrician |
Billy Gamble | ... | electrician |
Adrienne Hayward | ... | camera trainee |
Dermot Hickey | ... | focus puller: "b" camera |
Stewart Holt | ... | electrician |
Malcolm Huse | ... | grip: "a" camera |
Clive Mackey | ... | focus puller: "b" camera |
Guy McCormack | ... | video trainee |
Mark Milsome | ... | focus puller: "a" camera |
Guy Minoli | ... | best boy electrician |
Russell O'Connor | ... | camera crane and remote head technician |
Jennie Paddon | ... | clapper/loader: second unit (as Jennifer Paddon) |
Emily Plant | ... | electrician / generator operator |
Frank Shields | ... | electrician (as Frankie Shields) |
David Smith | ... | gaffer |
Gary Smith | ... | grip: "b" camera |
James Smith-Pryor | ... | rigging electrician (as James Smith Pryor) |
Alan Stewart | ... | director of photography: second unit |
Russell Tann | ... | electrician |
Dan Thomas | ... | rigging electrician |
Gerry Vasbenter | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Andrew Watson | ... | rigging gaffer: Isle of Man |
Zoe Whittaker | ... | video assistant |
Alex Byng | ... | first assistant camera (uncredited) |
Alison Lai | ... | clapper loader: dailies (uncredited) |
Animation Department
Alyson Hamilton | ... | animation supervisor: Passion Pictures |
Holly Stone | ... | senior animation producer: Passion Pictures |
Simon Swales | ... | effects animator: Passion Pictures (as Simon Swayles) |
Nelson Yokota | ... | animator: Passion Pictures (as Nelson Yokota de Paula Lima) |
Monica Brufton | ... | lead animation assistant: Passion Pictures (uncredited) |
Jerry Forder | ... | animator: Passion Pictures (uncredited) |
Alan Henry | ... | animation assistant: Passion Pictures (uncredited) |
Phil Holder | ... | digital ink and paint artist: Passion Pictures (uncredited) |
Niamh Lines | ... | fx animation: Passion Pictures (uncredited) |
Brent Odell | ... | animation assistant: Passion Pictures (uncredited) |
Barney Russell | ... | effects animator: Passion Pictures (uncredited) |
Matt Westrup | ... | digital artist: Passion Pictures (uncredited) |
Casting Department
Faith Allbeson | ... | casting associate |
Lesley Gogarty | ... | extras casting |
Orla Maxwell | ... | casting associate |
Marcella Riordan | ... | adr voice casting |
Costume and Wardrobe Department
Christopher Bradshaw | ... | stand-by costumer |
Barbara Brady | ... | stand-by costumer |
Dee Churchfield | ... | stand-by dresser: Norman (as Dee Walsh) |
Alex Fordham | ... | costume supervisor: men's crowd (as Alexander Fordham) |
Katie Greenacre | ... | stand-by dresser: Miss Potter (as Katherine Hill) |
Gordon Harmer | ... | costume supervisor: men's crowd |
Anna Kovacevic | ... | wardrobe mistress |
Nancy McKenna | ... | stand-by costumer |
Finlay McLay | ... | additional set costumer |
Barbara Sweryda | ... | stand-by costumer |
Sarah Touaibi | ... | costume supervisor: ladies' crowd (as Sarah Jane Touaibi) |
Editorial Department
John Ensby | ... | laboratory contact: Technicolor |
Paul Ensby | ... | digital intermediate colorist |
Bruce Everington | ... | digital engineer |
Dianne Gordon | ... | data management |
Jonathan Mann | ... | digital restoration |
Richard McCarthy | ... | digital engineer |
Alexandra Montgomery | ... | post-production coordinator |
Faye Morgan | ... | post-production coordinator (as Faye Stevens) |
Jason Ninness | ... | post-production coordinator: Phoenix Pictures |
Jonathan Sales | ... | first assistant editor |
Ben Setterfield | ... | digital scanning |
Dominic Thomson | ... | digital editor (as Dom Thomson) |
Jay Warren | ... | project manager |
Simon Wilkinson | ... | digital intermediate consultant |
Location Management
Ben Barden | ... | location finder: second unit |
Sue Bellarby | ... | location assistant: Lake District |
Eddie Booth | ... | location manager: Isle of Man |
Tom Crooke | ... | assistant location manager: London |
Martin Joy | ... | location manager: London |
Beverley Lamb | ... | location manager: Lake District |
Julia Rounce | ... | location base assistant: Isle of Man |
David Ware | ... | location assistant: second unit, Lake District |
Derek Yeaman | ... | location manager: Scotland |
Ross Donnelly | ... | location assistant: Lake District (uncredited) |
Music Department
Jeff Atmajian | ... | orchestrator |
Mat Bartram | ... | assistant engineer |
Chris Cozens | ... | auricle operator: Rachel Portman |
Michael Doran | ... | musician: percussion |
Lucy Evans | ... | assistant music supervisor: Air-Edel |
Jocelyn Lightfoot | ... | musician: french horn |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin |
Rachel Portman | ... | composer: additional music / orchestrator |
Maggie Rodford | ... | music supervisor: Air-Edel / score producer: Air-Edel |
Emily Rogers Swanson | ... | supervising music editor (as Emily Rogers) |
Hilary Skewes | ... | musicians contractor: Buick Production |
Tony Stanton | ... | music copyist |
Nick Taylor | ... | assistant engineer |
Helen Vollam | ... | musician: trombone |
Benjamin Wallfisch | ... | conductor / orchestrator |
Nigel Westlake | ... | orchestrator |
Nick Wollage | ... | music engineer |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Rupert Coulson | ... | engineer & mixer: 'When You Taught Me How To Dance' end titles (uncredited) |
Dave Foster | ... | music preparation (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Barnaby Robson | ... | musician (uncredited) |
Jonathan Williams | ... | musician: cello (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sue Hills | ... | script supervisor |
Transportation Department
Cengiz Asiliskender | ... | unit driver: London |
Simon Barker | ... | unit driver: London |
Alan Burroughs | ... | driver: stand-by props |
Richard Cain | ... | driver: Ms. Zellweger |
Jimmy Carruthers | ... | unit driver: London |
Tom Cochburn | ... | unit driver: Lake District |
Brian Cook | ... | driver: stand-by construction |
Mike Duchars | ... | unit driver: Isle of Man |
Gwyn Ethall | ... | driver: minibus, London |
Ron Gough | ... | unit driver: Lake District |
Geoff Gowland | ... | driver: wardrobe bus |
Christian Hall | ... | driver: minibus, Isle of Man (as Chris Hall) |
Mark Hatchwell | ... | driver: dressing props |
Birgitt Husemann | ... | unit driver: Isle of Man |
Danny Jarman | ... | unit driver: London |
Dave Jones | ... | facilities driver |
Paul Jones | ... | facilities driver |
Alan Lishman | ... | driver: minibus, Lake District |
Steve Meek | ... | driver: grip trucks |
Peter Mercer | ... | unit driver: London |
Gavin Mullins | ... | driver: minibus, London |
Graham Pearson | ... | driver: minibus, Isle of Man |
Ken Price | ... | driver: camera car |
Bryan Richardson | ... | unit driver: Lake District |
Alan Rogers | ... | transportation manager: Isle of Man |
Alex Santamera | ... | driver: minibus, Lake District |
Fiona Singer | ... | unit driver: Isle of Man |
David Speirs | ... | unit driver: London |
Barry Stone | ... | facilities driver |
Timothy Vaughan | ... | construction driver: Isle of Man |
Tony Wadsworth | ... | unit driver: London |
Brian Wilson | ... | unit driver: Isle of Man |
Additional Crew
Clare Aldington | ... | assistant: Mr. Thwaites and Mr. Phillips |
Chris Allies | ... | title designer: main and end titles |
Joe Barlow | ... | floor runner (as Joseph Barlow) |
Barbara Berkery | ... | dialogue coach: Ms. Zellweger |
Karen Bicknell | ... | assistant accountant |
Sarah Bing | ... | legal services: SJ Berwin |
Rochel Blachman | ... | representative: Phoenix Pictures |
Siobhan Bowers | ... | assistant: Mr. Noonan |
Russell Buck | ... | caterer |
Nick Cain | ... | representative: Isle of Man Film |
Sally Caplan | ... | representative: UK Film Council |
Martin Childs | ... | title designer: main title sequence |
Diane Chittell | ... | production coordinator |
Emily Chittell | ... | floor runner |
Ann Brigid Clark | ... | legal services: Sheppard, Mullin, Richter & Hampton |
Michael Collins | ... | caterer |
Susan d'Arcy | ... | unit publicist |
Andy Darbon | ... | chef |
Claire Darbon | ... | caterer |
Steve Dent | ... | horses and carriages |
Alex Downie | ... | representative: Isle of Man Film |
Hilary Dugdale | ... | representative: Isle of Man Film |
John Eccleston | ... | production accountant |
Will Evans | ... | representative: UK Film Council |
Kathy Ewings | ... | first assistant accountant |
Andrew Fingret | ... | legal advisor: Isle of Man Film, Cains Associates |
Steve Fletcher | ... | tutor |
Jackie Gilbey | ... | accounts assistant |
Tiffany Goodall | ... | assistant: Mr. Wooll |
Vince Holden | ... | representative: UK Film Council |
Susan Humphries | ... | caterer |
Diane Isaacs | ... | representative: Phoenix Pictures |
Steve Joberns | ... | auditor: UK, Shipleys (as Stephen Joberns) |
Tim Johnson | ... | legal services: SJ Berwin |
Andrew Kewley | ... | construction medic: Isle of Man |
Deepti Khurana | ... | legal services: Wiggin LLP |
Rowan Laidlaw | ... | assistant: Mr. Wooll |
Sue Lefton | ... | choreographer / etiquette advisor |
Emma Lightbody | ... | representative: Gasworks Media Ltd. |
Aisling Lloyd | ... | floor runner |
Barry Mason | ... | caterer |
Sue Mawson | ... | unit nurse: Lake District |
Sarah Anne Milliken | ... | assistant: Ms. Zellweger (as Sarah Milliken) |
Charles Moore | ... | legal services: Wiggin LLP |
Fiona Morham | ... | representative: UK Film Council |
Jason Ninness | ... | production coordinator |
Anji Oliver | ... | assistant production coordinator |
Oliver Rayner | ... | production runner |
Dorothy Sewell | ... | unit nurse: Isle of Man |
Nick Shaheen | ... | assistant: Mr. Kirschner and Ms. Sienega |
Leonard Singer | ... | representative: Isle of Man Film |
Lee Solomon | ... | production financing: Grosvenor Park Investors |
Donald A. Starr | ... | production financing: Grosvenor Park Investors (as Donald Starr) |
Daniel Taylor | ... | production financing: Grosvenor Park Investors |
Christopher Trunkey | ... | representative: Phoenix Pictures |
Jeannie Udall | ... | unit nurse: London (as Jeanie Udall) |
Jenny Uglow | ... | historical advisor |
Fiona Vokes | ... | production secretary (as Fiona Baldwin) |
Chris Warren | ... | video coordinator |
Joseph Woolf | ... | production financing: Citibank (West) (as Joseph S. Woolf) / production financing: Citibank (West), FSB (as Joseph S. Woolf) |
Sam Dent | ... | horse department (uncredited) |
Lyndsey Walker | ... | assistant director (uncredited) |
Sharyn Yau | ... | publicity and marketing (uncredited) |
Thanks
Harvey Edgington | ... | special thanks: The National Trust |
Ronnie Fairweather | ... | special thanks |
Sally Floyer | ... | special thanks |
Andrea Gibb | ... | special thanks |
Nicola Saunders | ... | special thanks |
Alan Saywell | ... | special thanks |
Jay Strongwater | ... | thanks |
Diana Syrat | ... | special thanks |
Chris Whiteside | ... | special thanks: The National Trust |