Directed by
Steve Miner |
Writing Credits (WGA)
Matt Williams | ... | (written by) & |
Oley Sassone | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Gabrielle Anwar | ... | Sonora Webster | |
Michael Schoeffling | ... | Al Carver | |
Cliff Robertson | ... | Doctor W.F. Carver | |
Dylan Kussman | ... | Clifford Henderson | |
Kathleen York | ... | Marie | |
Frank Renzulli | ... | Mr. Slater | |
Nancy Moore Atchison | ... | Arnette Webster | |
Lisa Norman | ... | Aunt Helen | |
Lorianne Collins | ... | Clarabelle | |
Elizabeth Hayes | ... | Miss Simpson | |
Laura Lee Norton | ... | Mrs. Ellis | |
Michael J. Matusiak | ... | Photographer | |
Jeff Woodward | ... | Reporter #1 | |
David Massry | ... | Reporter #2 | |
Cheri Brown | ... | Attractive Girl | |
David Dwyer | ... | Stagehand | |
Haley Aull | ... | Little Girl | |
Ed Grady | ... | Preacher (as Ed L. Grady) | |
Katy Matson | ... | Kid #1 | |
Wendy Ball | ... | Kid #2 | |
Sam Aull | ... | Kid #3 | |
Carson Aull | ... | Kid #4 | |
Boyd Peterson | ... | Farmer #1 | |
Gene Walker | ... | Farmer #2 | |
Lowell D. Smith | ... | Wrangler | |
Rick Warner | ... | Doctor | |
Mark Jeffrey Miller | ... | Candy Man | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Christopher Jones | ... | Shoe Shine Boy (uncredited) | |
Don Young | ... | Dirt Farmer (uncredited) |
Produced by
Sarah Brock | ... | associate producer |
Robin S. Clark | ... | co-producer |
Oley Sassone | ... | executive producer |
Matt Williams | ... | producer |
Music by
Mason Daring |
Cinematography by
Daryn Okada | ... | director of photography |
Editing by
Jon Poll |
Casting By
Mary Gail Artz | ||
Barbara Cohen |
Production Design by
Randy Ser |
Art Direction by
Thomas Fichter |
Set Decoration by
Jean Alan |
Costume Design by
Malissa Daniel |
Makeup Department
Beatrice De Alba | ... | hair stylist |
Suzy Mazzarese-Allison | ... | hair stylist |
Glory Neal | ... | assistant hair stylist / assistant makeup artist |
Davida Simon | ... | makeup artist |
Production Management
Robin S. Clark | ... | unit production manager |
Daniel J. Heffner | ... | executive in charge of production |
Angel Pine | ... | post production executive (uncredited) |
Steven Tyler Sahlein | ... | post production manager (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Matt Earl Beesley | ... | first assistant director |
David Fudge | ... | second assistant director |
Alex Kramarchuk | ... | second second assistant director (as O. Alex Kramarchuk) |
Art Department
Patrick Cassidy | ... | lead man (as Patrick T. Cassidy) |
Carol Lee Davis | ... | scenic artist (as Carole Lee Davis) |
Leslie Sue Dicker | ... | scenic artist (as Leslie Dicker) |
Kitty Doris-Bates | ... | head painter (as Kitty Doris) |
Tony Fanning | ... | set designer |
Frank M. Fleming | ... | set dresser |
David W. Ford | ... | lead man |
Ted Hardwick | ... | set dresser |
Scott Henderson | ... | set dresser |
Drew Kinney | ... | set designer |
James A. Kinney | ... | set designer |
Michael Lane | ... | set dresser |
Bruce Mink | ... | property master |
Roger Nall | ... | set dresser |
Lars Petersen | ... | construction coordinator (as Lars Peterson) |
Michele Poulik | ... | assistant set decorator |
Peter Tosti Stephenson | ... | assistant property master |
Steven C. Voll | ... | construction foreman |
Stephanie Waldron | ... | set dresser |
Jamie Arbuckle | ... | set dresser (uncredited) |
Daniel W. Blaha | ... | carpenter (uncredited) |
Ken Counts | ... | assistant construction coordinator (uncredited) |
K. Drew Fuller | ... | carpenter (uncredited) |
Katy McDougald | ... | art department coordinator (uncredited) |
Sound Department
Steve C. Aaron | ... | sound mixer (as Steve Aaron) |
Christopher Assells | ... | sound editor |
Charles R. Beith Jr. | ... | sound editor |
Billy B. Bell | ... | sound editor |
Bruce Bell | ... | adr mixer |
Stephen Caldwell | ... | sound editor |
David E. Campbell | ... | re-recording mixer (as David Campbell) |
Tim Chilton | ... | foley artist |
Gary A. Hecker | ... | foley mixer (as Gary Hecker) |
Philip A. Hess | ... | sound editor (as Philip Hess) |
Kristi Johns | ... | adr editor |
Doc Kane | ... | adr mixer |
A. David Marshall | ... | sound editor |
Dave McMoyler | ... | supervising sound editor (as David McMoyler) |
Tom Norton | ... | assistant sound editor |
David M. O'Dell | ... | boom operator |
John T. Reitz | ... | re-recording mixer (as John Reitz) |
Gregg Rudloff | ... | re-recording mixer |
Jill Schachne | ... | foley artist |
Gary Shinkle | ... | assistant sound editor |
Richard Steele | ... | sound editor |
Scott A. Tinsley | ... | sound editor (as Scott Tinsley) |
Glen Trew | ... | sound mixer |
Marc Van Der Nagel | ... | assistant sound editor |
Mark Zimbicki | ... | boom operator |
Bob Costanza | ... | sound editor (uncredited) |
Allen Hurd | ... | sound recordist (uncredited) |
Special Effects by
Guy Himber | ... | creature shop mechanical supervisor / puppeteer |
David K. Phillips | ... | special effects coordinator |
Visual Effects by
Mark Dornfeld | ... | optical supervisor |
Kevin Koneval | ... | optical supervisor |
Paul Lasaine | ... | matte artist |
Peter Montgomery | ... | visual effects supervisor |
Carolyn Soper | ... | visual effects producer |
Blaine Converse | ... | visual effects (uncredited) |
Stunts
Shelley S. Boyle | ... | stunt double: Sonora (as Shelley Peterson Boyle) |
David R. Ellis | ... | stunt coordinator |
Cherri Reiber | ... | stunt double: Marie |
Camera and Electrical Department
Jim Bridges | ... | still photographer |
Jeremy Briggs | ... | first assistant camera |
Charles John Bukey | ... | key grip |
Thomas C. Cook | ... | grip |
Philip Dann | ... | second assistant camera (as Philip E. Dann) |
Danny Eccleston | ... | gaffer |
Brett F. Gates | ... | second assistant camera (as Brett Gates) |
Gary Gatewood | ... | second assistant camera (as Gary D. Gatewood) |
Dulce 'Candy' González | ... | camera operator (as Dulce 'Candy' Gonzales) |
Scott Herrick | ... | grip |
Jeff Kunkel | ... | dolly grip (as Jeffrey Sherman Kunkel) |
Karl Owens | ... | first assistant camera (as Karl C. Owens) |
K.C. Pierson | ... | best boy grip |
Steve Spallone | ... | best boy electric (as Steven D. Spallone) |
Jordan Klein Sr. | ... | underwater director of photography (uncredited) |
Todd Luckey | ... | lighting technician: day player (uncredited) |
Casting Department
Tona B. Dahlquist | ... | extras casting (as Tona B. Hill) |
Liz Siegel | ... | casting assistant (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Tracy Bayne | ... | costume supervisor |
Johnny Foam | ... | costume supervisor |
Jennifer Morrison | ... | costumer |
Editorial Department
Mark Goldman | ... | assistant editor |
Greg Hayden | ... | associate editor |
Bob Kaiser | ... | color timer (as Robert Kaiser) |
Marsha McKeever | ... | apprentice editor |
Location Management
Spencer Clarke | ... | location manager (as Spencer M. Clarke Jr.) |
Sam Holland | ... | assistant location manager |
Music Department
Martin Brody | ... | orchestrator |
Bill Elliott | ... | orchestrator |
Marylata Elton | ... | music coordinator (as Marylata E. Jacob) |
Steve Mccroskey | ... | supervising music editor |
Billy Novick | ... | orchestrator (as Bill Novick) |
Mark Tanzer | ... | music scoring engineer |
Leanne Ungar | ... | score mixer |
Kyle Wesloh | ... | music scoring engineer |
Matt Walker | ... | music executive (uncredited) |
Script and Continuity Department
Mable Lawson-McCrary | ... | script supervisor |
Transportation Department
Bob Burkhart | ... | transportation coordinator |
Scott Hubacek | ... | transportation captain |
Vicki Lybrand | ... | transportation |
Additional Crew
Kathleen 'Bo' Bobak | ... | production assistant |
Christi L. Bouknight | ... | production assistant |
Cheri Brown | ... | production secretary |
Francie Brown | ... | dialect coach |
Carolyn Cobia | ... | production assistant |
John E. Freed III | ... | representative: American Humane Association |
Craig S. Frisby | ... | production assistant |
Hamilton Holt | ... | production assistant |
Sandy Holt | ... | adr voice |
Melissa D. Howe | ... | production assistant |
Holly Kane | ... | adr voice |
Randy Kirby | ... | adr voice |
John D. Kuberski | ... | key production assistant |
Rick Lazzarini | ... | puppeteer |
Amy Levy | ... | adr voice |
Helen Macdonald | ... | assistant: Mr. Williams |
Mimi Maynard | ... | adr voice |
Noa Meldy | ... | assistant: Mr. Miner |
Dave Nelson | ... | puppeteer (as David Arthur Nelson) |
Sharon Perl-Collins | ... | production accountant (as Sharon S. Perl) |
Richard Plastik | ... | production assistant |
Tony Pope | ... | adr voice |
Wayne Powers | ... | adr voice |
Corky Randall | ... | head animal trainer |
Cherri Reiber | ... | assistant trainer |
Lisa Rocco | ... | puppeteer (as Lisa A. Doering) |
Nancy Rosing | ... | production coordinator |
Diane Seniw | ... | first assistant accountant (as Diane M. Seniw) |
Russell Shinkle | ... | puppeteer (as Russel Shinkle) |
Lowell D. Smith | ... | wrangler |
Blanche Sypher | ... | craft service |
Daniel Vellucci | ... | post production accountant |
Gene Walker | ... | wrangler |
Dan Frye | ... | puppeteer (uncredited) |
Jim Greenall | ... | puppeteer (uncredited) |
Kathleen Richter | ... | payroll accountant (uncredited) |