Directed by
Roger Spottiswoode |
Writing Credits
Ron Shelton | ... | (written by) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Gordon Carroll | ... | producer (produced by) |
Fredda Weiss | ... | associate producer |
Music by
Arthur B. Rubinstein | ... | (music by) |
Cinematography by
Charles F. Wheeler | ... | director of photography |
Editing by
Garth Craven | ... | (edited by) |
Casting By
David Rubin | ||
Lynn Stalmaster | ... | (uncredited) |
Set Decoration by
Marc E. Meyer Jr. |
Costume Design by
Patricia Norris |
Makeup Department
Silvia Abascal | ... | hair stylist |
Cheri Minns | ... | assistant makeup artist |
Brad Wilder | ... | makeup artist |
Production Management
Joel Glickman | ... | unit production manager |
Art Levinson | ... | unit production manager (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Harry V. Bring | ... | second assistant director |
James Dyer | ... | first assistant director (as Jim Dyer) |
Brian E. Frankish | ... | 2nd Unit / assistant director: second unit |
Gunnar Keel | ... | second second assistant director |
Ron Shelton | ... | second unit director |
Art Department
Barbara Adamski | ... | property master |
Roger C. Burford III | ... | propmaker (as Roger Burford) |
Robert DePatis | ... | construction coordinator |
Guy Douglass | ... | assistant property master |
Don Ferguson | ... | lead man |
Frank Kilmartin | ... | carpenter |
Jim Michaels | ... | construction |
Len Morganti | ... | storyboard artist |
David Nichols | ... | visual consultant |
D.A. Zingelewicz | ... | painter (uncredited) |
Sound Department
Gregg Barbanell | ... | foley artist |
Beth Bergeron | ... | adr editor |
Bob Bowman | ... | assistant sound editor |
James Dehr | ... | sound: second unit |
Gordon Ecker | ... | supervising sound editor |
Kirk Francis | ... | production sound |
Robert W. Glass Jr. | ... | re-recording mixer |
Ami Hadani | ... | sound recordist |
John Leveque | ... | sound editor |
Hudson B. Marquez | ... | production sound (as Hudson Marquez) |
Arthur Piantadosi | ... | re-recording mixer |
Jeffrey L. Sandler | ... | sound editor |
Mike Seeman | ... | cable person |
Karen G. Wilson | ... | sound editor |
Richard E. Yawn | ... | assistant sound editor |
Special Effects by
Garry Elmendorf | ... | special effects supervisor (as Gary Elmendorf) |
Jim Rollins | ... | assistant special effects |
Stunts
Rick Avery | ... | stunts |
Dick Warlock | ... | stunt double: Kurt Russell (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Jamie Anderson | ... | camera operator (as James M. Anderson) |
Kirk Bales | ... | dolly grip |
Ron Batzdorff | ... | still photographer |
Bruce Birmelin | ... | still photographer |
Alan Caso | ... | camera operator |
Albert Fitch | ... | electrician |
Scott Floren | ... | best boy grip |
Augustus Gordon | ... | electrician |
David R. Hardberger | ... | assistant camera |
Richard Hartley | ... | best boy electric (as Richard Hartley Jr.) |
Robert Hillman | ... | director of photography: second unit |
Greg Langham | ... | electrician |
Michael E. Matteson | ... | key grip |
Richard Craig Meinardus | ... | assistant camera: second unit |
Don Nygren | ... | gaffer |
Mark A. Parsons | ... | grip |
Russell Reilly | ... | grip |
Bill Sheehan | ... | assistant camera |
Tama Takahashi | ... | assistant camera |
Michael D. Weldon | ... | assistant camera |
Casting Department
Susan Lavine | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Dan Bronson | ... | costumer |
Ellis Cohen | ... | costume supervisor: men |
Nancy McArdle | ... | costume supervisor |
Editorial Department
Donah Bassett | ... | negative cutter |
Daniel Craven | ... | apprentice film editor |
Mallory Gottlieb | ... | assistant film editor |
Paula McKee | ... | apprentice film editor (as Paula Pappe-McKee) |
Ken Morrisey | ... | associate film editor |
Paul Seydor | ... | associate film editor |
José Antonio Torres | ... | assistant film editor |
Deborah Zeitman | ... | first assistant film editor |
Location Management
Robert H. Lemer | ... | location consultant |
Music Department
Tony Berg | ... | music producer |
Tom Brown | ... | music preparation |
Linda Hart | ... | music supervisor |
Mark Hoder | ... | orchestrator |
Anthony Marinelli | ... | musician: synthesizer |
Allan K. Rosen | ... | supervising music editor |
Bob Sanders | ... | musician: trombone |
Malcolm McNab | ... | musician: trumpet (uncredited) |
Louise Di Tullio | ... | musician: flute (uncredited) |
Script and Continuity Department
Carline Davis-Dyer | ... | script supervisor |
Transportation Department
Howard A. Small | ... | transportation captain |
Wayne Stone | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Rick Deal | ... | stand-in |
Tom Fears | ... | football coordinator |
Tissa Hans | ... | production assistant |
Boots Hart | ... | assistant accountant |
Linda Hart | ... | choreographer |
Ken Hutton | ... | football equipment manager |
Brad Johnson | ... | projectionist |
David Lubin | ... | production assistant |
Anthony Marinelli | ... | synthesizer programmer |
Frank O'Neill | ... | football trainer |
Midge Ogle | ... | craft service |
J.W. Oliver | ... | stand-in |
Fran Roy | ... | production coordinator |
Mark Rutenberg | ... | assistant: Mr. Williams |
Kate Sanford | ... | production assistant |
Rath Shelton | ... | assistant location consultant |
Dawn Snyder | ... | production assistant |
Charles Stewart | ... | set advisor (as Chuck Stewart) |
Sara Lee Wade | ... | production assistant |
Richard K. Way | ... | stand-in |
Darin Detwiler | ... | school liaison (uncredited) |